Wykład Michała Piroga w DKK

„Każdy człowiek powinien zdawać sobie sprawę z faktu, że dobre i trwałe wyniki osiągnąć można jedynie drogą krótkich, lecz ciągłych, codziennych wysiłków. Jednorazowy wysiłek jest kompletnie jałowy. Prawdziwą umiejętność zarówno w nauce i w sztuce, jak i w każdych innych zajęciach, zdobyć można tylko codzienną pracą i codziennym wysiłkiem. I to jest bezwzględnie pewne.”

Ignacy Jan Paderewski

 

26 czerwca 2019 roku o godz. 16.00 w Książnicy Zamojskiej im. S. K. Zamoyskiego w Zamościu odbyło się ostatnie przedwakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem był to wykład Michała Piroga pt. Ignacy Jan Paderewski – wirtuoz, kompozytor i mąż stanu. Prelegent jest muzykologiem, teoretykiem muzyki oraz nauczycielem historii muzyki w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st.
im. K. Szymanowskiego w Zamościu.
Spotkanie mimo czerwcowych upałów przyciągnęło grono słuchaczy. Ciekawie przedstawiona została sylwetka Ignacego Jana Paderewskiego oraz jego barwne życie. Już od najmłodszych lat przejawiał zdolności muzyczne. Wiele lat mieszkał poza granicami kraju, ale nigdy nie zapominał o Polsce. Był prawdziwym patriotą, któremu sprawy Polski były bardzo bliskie, stąd nie bez powodu uznawany jest za ojca polskiej niepodległości.
Wspólnie wysłuchaliśmy też archiwalnych audycji radiowych, rejestrujących koncerty Paderewskiego, na które przybywały zawsze tłumy zafascynowanych jego muzyką ludzi.
Wykład zrobił ogromne wrażenie na uczestnikach, którzy niechętnie rozchodzili się do domów. Nie obyło się bez emocjonalnej dyskusji na temat twórczości i stylu życia Paderewskiego. Pan Michał Piróg z chęcią odpowiadał na wszystkie pytania. Na zakończenie spotkania umieścił wpis do naszej kroniki.


Karolina Fidler-Niemczuk