31.V.2023r.
w Książnicy Zamojskiej odbyło się kolejne spotkanie DKK.

    Tym razem tematem rozmowy była powieść „Piąte dziecko” brytyjskiej laureatki Literackiej Nagrody Nobla z 2007 r. Doris Lessing.

     Ta niepozorna 140 stronicowa książka wzbudziła wiele emocji i skłoniła do wielu pytań.

Lessig opisuje historię rodziny, której sielankowe szczęście zostało zniszczone przez przyjście na świat odmieńca tytułowego Bema. Fabuła jest pretekstem do głębokich refleksji nad miłością macierzyńską. Bo miłość do dziecka nie jest oczywista. Nie jest łatwa, ani różowa, a życie wielokrotnie stawia kobietę w sytuacji wyboru. Harriet – matka Bema musi podjąć decyzję – albo zgodzi się na śmierć syna, albo zniszczy rodzinę.

      Na spotkaniu padło pytanie, co każda z nas zrobiłaby na miejscu Harriet. Tego nie wiemy, bo w konkretnej sytuacji podejmujemy konkretne decyzje. Książka pozostawia czytelnika z pytaniami o człowieczeństwo: moralność, tolerancję, empatię. Wzbudza też refleksję na temat szczęścia. Uczestnicy majowego DKK zgodnie stwierdzili, że szczęścia nie można zaplanować, bo życie pisze własne scenariusze weryfikując nasze plany.

Ogromną zaletą książki jest styl: rzeczowy niemal reporterski. Autorka nie osądza, nie ocenia tylko chłodno opisuje fakty, a mimo to wzbudza wiele emocji zarówno do sytuacji jak i ludzi. Jest prawdziwa do bólu.

 Zachęcam do przeczytania!

Małgorzata Małysza