Biblioteka Stulecia to jubileuszowa seria wydawnicza Książnicy Zamojskiej im. Stanisława Kostki Zamoyskiego. Zadebiutowaliśmy Wiosną w reżimie sanitarnym Bogdana Nowaka, dziennikarza „Kroniki Tygodnia”. Przyszła i odkryła przed nami swoje tajemnice. 25 listopada o godz. 17.00 w Sali Klubowej TARABOOK spotkaliśmy się z Marleną Jarosz, autorką zbioru Starsza pani spod piątki i inne opowiadania, który jest drugim wydawnictwem we wspomnianej serii.

Autorka – Marlena Jarosz – jest absolwentką kulturoznawstwa i mediteranistyki, czyli wiedzy o śródziemnomorskich kulturach, religiach, krajach i narodach, dziejach i współczesności oraz znaczeniu, osiągnięciach i problemach tegoż regionu. Jest też członkiem naszej bibliotecznej załogi – zawodowo związana z Książnicą od 2018 roku. Zebrane opowiadania to jej książkowy debiut.

Debiut bardzo udany. Potwierdzeniem niech będzie fakt, że nad opowiadaniami pochylił się i słowem refleksji podzielił Piotr Szewc, Zamościanin, ceniony poeta i prozaik. Ale nie tylko on, głosy aprobaty, prośby o więcej płyną z ust każdego, kto wszedł w światy zatrzymane przez Marlenę. To naprawdę bardzo dobra książka i choć gabarytowo niewielka, ma swoją wagę. Treść opowiadań nie pozostawia czytelnika obojętnym. Zostaje z nami na dłużej.

Starsza pani spod piątki… to zbiór sześciu różnych opowiadań dotykających problemów z jakimi boryka się każdy z nas, bez względu na czas i miejsce. Teksty skłaniają do refleksji, przywołują wspomnienia, wciskają w fotel, ściskają za serce, a czasami przynoszą jakże potrzebny uśmiech.

Publikację można nabyć (za jedyne 20 zł) w Książnicy Zamojskiej (ul. Kamienna 20), można też (a nawet trzeba) poprosić Autorkę o autograf. Polecamy…

Piotr Piela