Z okazji obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja Książnica Zamojska im. S. K. Zamoyskiego w Zamościu przygotowała wystawę online.

3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni, zwany „Wielkim”, uchwalił konstytucję, która miała odrodzić upadającą Polskę. Przeszła ona do historii pod nazwą Konstytucja Trzeciego Maja, stając się symbolem idei niepodległościowych narodu polskiego.

Celem ekspozycji jest przybliżenie współczesnemu społeczeństwu znaczenia tego aktu jako ważnego elementu pamięci zbiorowej. Przedstawia ówczesną sytuację polityczną Rzeczypospolitej. Ukazuje pokolenie Polaków, którzy podjęli się ostatniej próby ratowania upadającego kraju. Wystawa oddaje również hołd, tym którzy przyczynili się do powstania tego wiekopomnego aktu.

27 listopada 2020 r. Sejm ustanowił rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja.

Zachęcamy do oglądania