Oddział Zamojski

22-400 Zamość, ul. Kamienna 20, tel. 84 6271154 w. 27
e-mail:
pimbpinstr@wp.pl

 

Władze Zamojskiego Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

 KADENCJA 2022 – 2026

22 marca 2022 r. podczas Walnego Zjazdu Zamojskiego Oddziału SBP wybrano nowy Zarząd Oddziału na kadencję 2022 – 2026.

 

Zarząd Oddziału:

Prezydium w skład, którego wchodzą:
Przewodnicząca – Elżbieta STANKIEWICZ
Skarbnik  –  Agnieszka SZEWCZUK
Sekretarz – Piotr PIELA
Członek  – Danuta ZWOLIŃSKA

Komisja Rewizyjna:
Przewodnicząca – Dorota PIASECKA
Członek  – Bogdan SZYKUŁA

W Oddziale Zamojskim SBP funkcjonują dwa Koła: Zamość i Sitaniec.

Zarząd Koła ZAMOŚĆ
Agnieszka SZEWCZUK – Przewodnicząca

Marzena ROSIAK – Sekretarz
Teresa SAWCZUK – Skarbnik
Justyna MATYJASEK Członek

Zarząd Koła SITANIEC
Elżbieta Stankiewicz – Przewodnicząca

Dorota Szwal – Skarbnik
Urszula Tłuczek – Sekretarz

Zamojski Oddział SBP zrzesza obecnie 44 członków. Chętnych do pracy na rzecz bibliotekarstwa zapraszamy do naszej organizacji.

 

Aktualności i wydarzenia:

 

Zamojscy bibliotekarze z wizytą w Oświęcimiu i Wrocławiu

Od dawna marzyliśmy o wyjeździe do bibliotek nowoczesnych, pięknych, prężnie działających, aby zobaczyć jak inni bibliotekarze przyciągają czytelników, podzielić się swoimi doświadczeniami zawodowymi. Tyle słyszeliśmy o Galerii Książki w Oświęcimiu, o bibliotekach wrocławskich, ale zawsze były problemy, aby tam pojechać. Nasze marzenia nie gasły. Podejmowaliśmy różne próby i w tym roku udało się. Napisaliśmy projekt do ministerialnego programu Partnerstwo dla książki na bogatą ofertę szkoleniową dla naszych bibliotekarzy, w tym także na wyjazd studyjny do bibliotek Wrocławia i Oświęcimia. Projekt uzyskał akceptację i dofinansowanie na zaplanowane działania. Program szkoleniowy połączyliśmy z programem turystyczno-integracyjnym przygotowanym i dofinansowanym przez nasze SBP. Dzięki temu mogliśmy zobaczyć MBP Galerię Książki w Oświęcimiu, Dolnośląską Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu i 3 najnowocześniejsze filie MBP we Wrocławiu: Mediatekę, Centrum Innowacji Przejście oraz Bibliotekę Na Dworcu. Z podziwem obserwowaliśmy nowoczesne rozwiązania architektoniczne i aranżacyjne. Podglądaliśmy inspirujące formy pracy z czytelnikiem i odbiorcą różnorodnych usług bibliotecznych. Wymienialiśmy własne doświadczenia zawodowe i zastanawialiśmy się co moglibyśmy wykorzystać w naszej pracy.

Nie mniej interesująca była część turystyczno-integracyjna. Zwiedziliśmy Panoramę Racławicką, podziwialiśmy egzotyczne zwierzęta w nowoczesnym Afrykarium, no a wieczorem zasiedliśmy w Teatrze Polskim, by uczestniczyć w spektaklu komediowym Mayday w reżyserii Wojciecha Pokory. Zakwaterowanie w centrum wrocławskiej Starówki umożliwiło nam spacery po zabytkowej części miasta, choć szczelnie wypełniony program wyjazdu nie pozwalał na zbyt wiele, ale kilkanaście wrocławskich krasnoludków udało się sfotografować.

Wyjazd studyjny bibliotekarzy z Książnicy Zamojskiej i bibliotek powiatu zamojskiego do Oświęcimia i Wrocławia (26-28 września 2018 r.) zrealizowany został w ramach projektu: “Po wiedzę i bibliotekarską inspirację na Kamienną…”. Projekt dofinansowano ze środków MKiDN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Wyjazd szkoleniowy do Lublina

W dniu 20 listopada 2017 r. Koło SBP Zamość zorganizowało wyjazd szkoleniowy do Lublina. W wyjeździe uczestniczyli bibliotekarze z Książnicy Zamojskiej oraz pow. zamojskiego. Główny celem wyjazdu była wizyta w Bibliotece Multimedialnej BIBLIO w Lublinie.
       W BIBLIO zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci, a oprowadzał nas pan Krystian Drozd, pracownik biblioteki. Pan Krystian z pasją opowiadał nam o pracy i o działalności prowadzonej przez placówkę, pokazywał biblioteczne zbiory oraz sprzęt służący do pracy bibliotekarzom oraz użytkownikom biblioteki. Bardzo ciekawie mówił o tym, jak w bibliotece z nowoczesnym, niekonwencjonalnym wystrojem funkcjonuje biblioteka tradycyjna połączona z biblioteką multimedialną. Okazuje się, że świetnie w tym duecie sobie radzą. Każdy człowiek, który przyjdzie do BIBLIO – niezależnie od wieku – znajdzie „coś” dla siebie, a to książkę papierową, a to książkę elektroniczną albo płytę z muzyką, jakiś dobry film, a może grę komputerową lub planszową. Oczywiście informacje, które przekazywał nam pan Krystian nie były nam bibliotekarzom obce, ale i tak mieliśmy mnóstwo pytań związanych z ich pracą i działalnością. Na wszystkie nasze pytania pracownicy biblioteki starali się udzielić wyczerpujących odpowiedzi.
       W czasie wizyty odwiedziliśmy także Amerykańskie Centrum Kultury, czyli American Corner Lublin, które działa w bibliotece multimedialnej BIBLIO. Można tu zdobyć mnóstwo informacji o Stanach Zjednoczonych, można korzystać z książek, filmów i gier amerykańskich lub uczestniczyć w kursach językowych.
       W trakcie naszego wyjazdu zwiedziliśmy też wystawę na Zamku Lubelskim „Pablo Picasso – wizerunek wielokrotny”. Kurator wystawy fantastycznie przedstawił nam geniusz i postać artysty oraz jego dorobek. W niezwykle interesujący sposób oprowadzał nas po ekspozycji, prezentując grafikę i ceramikę Pabla Picassa. Mieliśmy okazję zobaczyć eksponaty unikatowe, niektóre z nich nigdy nie były w Polsce pokazywane.

 

Jubileusz 100-lecia SBP. Wyróżnienia dla aktywnych i kreatywnych.

5 października 2017 r. w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie odbyła się Konferencja Jubileuszowa Aktywni i Kreatywni z okazji 100-lecia SBP. Organizatorami konferencji byli: Zarząd Okręgu i Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Lublinie oraz Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego. Zamojski Oddział SBP reprezentowała 10-osobowa delegacja wraz z Danutą R. Kawałko dyr. Książnicy Zamojskiej im. S.K. Zamoyskiego w Zamościu. W programie Konferencji znalazły się wystąpienia: Barbary Budyńskiej nt. Strategii SBP w działalności Stowarzyszenia w l. 2013-2017; Marzeny Cichorzewskiej (Katedra Zarządzania Politechniki Lubelskiej) nt. Międzyorganizacyjnego transferu wiedzy na przykładzie SBP – Biblioteka oraz Jacka Królikowskiego (FRSI) nt. Społecznych efektów czytelnictwa – jak SBP i inne organizacje pozarządowe mogą pomagać w budowaniu wspólnot.
Jubileusz był też okazją do wręczenia nagród i wyróżnień najaktywniejszym bibliotekarzom działającym we wszystkich strukturach SBP. Nagrody przyznali: Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Lublina, Zarząd Główny SBP oraz Dyrektor WBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie.
W gronie nagrodzonych znalazły się też nasze reprezentantki. Grawertony – dyplomy uznania przyznane przez Marszałka Województwa Lubelskiego za pełną pasji i zaangażowania pracę na rzecz upowszechniania czytelnictwa w woj. lubelskim otrzymały: Anna Kalniuk – skarbnik Zarządu Zamojskiego Oddziału SBP, Elżbieta Stankiewicz – sekretarz Zarządu Oddziału i przewodnicząca Koła Sitaniec, Teresa Welcz – była przewodnicząca Oddziału i Koła Sitaniec oraz Danuta Zwolińska – przewodnicząca Oddziału 3. kadencję. Otrzymały one też, przyznane przez Zarząd Główny, honorowe odznaki SBP. Ponadto dyr. Danuta R. Kawałko i Danuta Zwolińska uhonorowane zostały jubileuszowym medalem pamiątkowym wybitym z okazji 110. rocznicy powstania Biblioteki im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

Wszystkim nagrodzonym koleżankom serdecznie gratulujemy.

 

 Nowoczesne biblioteki publiczne woj. lubelskiego wyjazd szkoleniowy bibliotekarzy Książnicy Zamojskiej i bibliotek pow. zamojskiego

W dniach 5 i 7 czerwca 2017 r. ponad 50 bibliotekarzy miasta i pow. zamojskiego, dzięki inicjatywie zamojskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, w dwóch grupach odwiedzało nowoczesne biblioteki pow. włodawskiego i Chełmską Bibliotekę Publiczną im. Marii Pauliny Orsetti. Podziwialiśmy piękne wnętrza bibliotek zmodernizowanych dzięki środkom finansowym pozyskanym z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Infrastruktura bibliotek  w Urszulinie, Wytycznem i Wyrykach.  Również funkcjonalne i nowoczesne biblioteki oraz niezwykle urozmaiconą ofertę dla swoich odbiorów zaprezentowali nam bibliotekarze MBP we Włodawie i Chełmskiej Biblioteki Publicznej. Na zakończenie bogatego programu szkoleniowego skorzystaliśmy z atrakcji turystycznej Chełma i zwiedziliśmy Podziemia Kredowe, gdzie spotkaliśmy się z Duchem Bieluchem.

 

Ach Roztocze, jakie cudne….
18.05.2014 r. Zarząd Koła Zamość SBP z okazji Dnia Bibliotekarza zorganizował wycieczkę do Suśca. Po ulewnych deszczach, burzach i gradobiciu niedzielny poranek powitał nas piękną słoneczna pogodą, która zachęcała do wyruszenia na spacer po susieckich lasach. Wędrówkę rozpoczęliśmy w Rebizantach od spaceru wzdłuż rzeki Tanew podziwiając małe, malownicze wodospady zwane szumami. Następnie idąc leśnym duktem docieramy do pomnika przyrody nieożywionej – wodospadu o wysokości 1,5 m na rzece Jeleń. Po krótkim odpoczynku ruszamy dalej do Suśca.
W Suścu obiad w „Roztoczance”, spacer, lody i wyjazd do rezerwatu „Czartowe Pole”, gdzie kiedyś „jeno czarci hasali”. Kiedyś czarci, a dzisiaj my. Zauroczeni magią tego miejsca pokonujemy ścieżkę dydaktyczno – przyrodniczą zachwycając się wodospadami na rzece Sopot oraz ruinami ordynackiej papierni. I tak dochodzimy do parkingu, gdzie czeka na nas bus, który zabiera nas w drogę powrotną do Zamościa. Po naszej wycieczce pozostały już tylko wspaniałe wspomnienia i oczywiście zdjęcia, które zachęcają nas do dalszych wędrówek po cudownym Roztoczu.

 

 

Władze Zamojskiego Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

 KADENCJA 2017 – 2020

Oddziałowy Zjazd Delegatów zwoływany jest, co cztery lata. 27 marca br. podczas walnego Zjazdu Zamojskiego Oddziału SBP wybrano nowy Zarząd Oddziału na kadencję 2017 – 2020.

Zarząd Oddziału:

Prezydium w skład, którego wchodzą:

 • Przewodnicząca – Danuta Zwolińska
 • Skarbnik  –  Anna Kalniuk
 • Sekretarz – Elżbieta Stankiewicz
 • Członek  –    Marzena Rosiak, Dorota Usidus, Bogdan Szykuła

Komisja Rewizyjna:

Kowal Danuta – przewodnicząca
Piasecka Dorota
Grabczak Joanna

W Oddziale Zamojskim SBP funkcjonują dwa Koła: w Zamościu i Sitańcu.

KOŁO ZAMOŚĆ

Zarząd Koła

Dorota Usidus – przewodnicząca
Dorota Piasecka – sekretarz
Renata Ożgo –
skarbnik

KOŁO SITANIEC

Zarząd Koła

Elżbieta Stankiewicz – przewodnicząca
Dorota Szwal – skarbnik
Urszula Tłuczek – sekretarz

Zamojski Oddział SBP zrzesza obecnie 58 członków, co nie oznacza, że nie może nas być więcej. Wszystkich chętnych do pracy na rzecz bibliotekarstwa zapraszamy do naszej organizacji.

Sprawozdanie z działalności SBP o. Zamość w Kadencji 2009 – 2012

 

Chcesz zapisać się do SBP?


Jeżeli tak, powinieneś wiedzieć, że członkowie Stowarzyszenia dzielą się na: zwyczajnych, honorowych i wspierających.

Członkami zwyczajnymi mogą zostać:

 1. bibliotekarz lub pracownik informacji naukowej,
 2. pracownik naukowy instytucji zajmującej się problemami bibliotekarstwa i informacji naukowej,
 3. studenci i inne osoby związane zawodowo lub naukowo ze sprawami bibliotekarstwa i informacji naukowej.

Członków zwyczajnych przyjmuje zarząd koła na podstawie pisemnej deklaracji kandydata.
Emeryci i renciści zachowują prawa członków zwyczajnych Stowarzyszenia.

Aby zostać członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia należy wypełnić deklaracje członkowską.
Ponieważ do kompetencji Zarządu Oddziału należy przyjmowanie i skreślanie członków zwyczajnych Stowarzyszenia oraz prowadzenie ich ewidencji, wypełnioną deklarację należy złożyć w siedzibie Zarządu Koła lub Oddziału,

Członek zwyczajny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich:

 • posiada bierne i czynne prawo wyborcze (może dokonywać wyboru władz Stowarzyszenia lub być wybierany do władz),
 • korzysta z poradnictwa, szkolenia i innych form integracji zawodowej,
 • uczestniczy czynie w życiu organizacji,
 • przestrzega norm i etyki zawodowej,
 • regularnie opłaca składki członkowskie.

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich jest organizacją społeczną o charakterze fachowym i naukowym, zrzeszającą osoby związane zawodowo lub naukowo ze sprawami bibliotekarstwa i informacji naukowej. Jest organizacją zrzeszającą bibliotekarzy różnych specjalności, niezależnie od usytuowania biblioteki w strukturze resortowej.

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich wywodzi się z powstałej w 1915 roku w Warszawie Komisji Historii Książnic i Wiedzy Bibliotecznej. W 1917 roku członkowie Komisji powołali Związek Bibliotekarzy Polskich, pierwszą organizację skupiającą bibliotekarzy w kraju odzyskującym niepodległość. Datę tę – rok  1917 – uznajemy za początek funkcjonowania naszego Stowarzyszenia.

Celem Stowarzyszenia jest m.in.: służba na rzecz rozwoju bibliotekarstwa, współuczestnictwo w tworzeniu zasad polityki bibliotecznej, informacyjnej i wydawniczej, ochrona zawodu i troska o warunki jego wykonywania, rozbudzanie aktywności zawodowej, integracja środowiska bibliotekarskiego, oraz kształtowanie i upowszechnianie nowoczesnej myśli bibliotekarskiej.

Z dniem 1 marca 2005 roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich uzyskało status organizacji pożytku publicznego.

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zrzesza ok. 8,5 tys. członków, reprezentujących różne typy bibliotek w całym kraju. Posiadamy, zgodnie  z podziałem administracyjnym kraju 16 zarządów okręgów. Zarządom tym podlega 57 oddziałów, w których działają zasadnicze ogniwa pracy członków – koła SBP

 

Zamojski Oddział SBP działalność realizuje poprzez:

 • integrację środowiska bibliotekarzy (organizację wycieczek, spotkań środowiskowych, Dni Bibliotekarza, udział w jubileuszach bibliotek, bibliotekarzy, wyróżnianie i uhonorowanie bibliotekarzy poprzez typowanie do nagród, odznaczeń, dbając o profesjonalną rangę bibliotekarzy)
 • inicjowanie i współorganizowanie form kształcenia i samokształcenia bibliotekarzy, sprzyjających rozwojowi i propagowaniu wiedzy i praktyki zawodowej
 • prowadzenie działalności wydawniczej (współudział w wydawaniu Bibliotekarza Zamojskiego – czasopisma  bibliotekarskiego)
 • pozyskiwanie środków pozabudżetowych na działalność statutową SBP.

 

STATUT STOWARZYSZENIA BIBLIOTEKARZY POLSKICH