Książnica Zamojska im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu przy wsparciu finansowym Fundacji PGE przystępuje do realizacji miejskiej akcji czytelniczej „Złap energię na czytanie – Tydzień głośnego czytania”. Jej celem jest rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci, a także edukacja na temat bezpiecznego postępowania z energią elektryczną. Kampania skierowana jest do dzieci w wieku 5 – 6 lat z zamojskich przedszkoli.

Akcja rozpocznie się 3 października 2024 r. od przedstawienia „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków. Jak krasnoludki wytwarzały prąd”, w wykonaniu aktorów Studia Teatralnego KRAK-ART w Krakowie. Tego dnia spotykamy się o godzinie 9.00 w Filii nr 7 – ul. Akademicka 8, o godz. 11:00 – w bibliotece przy ul. Kamiennej 20 i o godz. 13:00 w Filii nr 3 – ul. Brzozowa 26 A.

 

8 listopada dzieci będą miały szansę wziąć udział w niecodziennej lekcji o energii elektrycznej, fizyce czy chemii, prowadzonej przez grupę „Zaelektryzowani” z Lublina. Uczestnicy będą mogli się przekonać, że chemia i fizyka to nie tylko reguły książkowe, ale także wiedza praktyczna, przydatna w życiu codziennym.

Bibliotekarze będą również spotykać się z dziećmi w bibliotekach oraz placówkach przedszkolnych. Spotkania będą okazją do zapoznania najmłodszych z tematem energii elektrycznej, a także rozmów o bezpiecznym korzystaniu z urządzeń elektrycznych. Dla dzieci, które jeszcze nie są czytelnikami Książnicy Zamojskiej, zostały przygotowane wyprawki czytelnicze „Złap energię na czytanie”. Liczba wyprawek jest ograniczona.

Podsumowaniem akcji będzie konkurs plastyczny „Daj książce drugie życie”, do udziału w którym zapraszamy wszystkie dzieci uczestniczące w akcji głośnego czytania. Zadaniem konkursowym będzie wykonanie pracy płaskiej lub przestrzennej o maksymalnych wymiarach 30x30x20 cm lub 30x100x20 cm i wadze do 1 kg. Prace konkursowe powinny być opatrzone metryczką zawierającą: imię, nazwisko, wiek autora pracy oraz nazwę i adres placówki przedszkolnej, a także imię i nazwisko nauczyciela, pod kierunkiem którego praca powstała. Prace należy składać do 15.11.2024 r. w najbliższej placówce bibliotecznej. Dla autorów najciekawszych prac przewidziane są nagrody i wyróżnienia. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej Książnicy Zamojskiej i w mediach społecznościowych. Nagrodzone prace zostaną również wyeksponowane na wystawie pokonkursowej. Podsumowanie konkursu, wręczanie nagród i wyróżnień laureatom nastąpi podczas spotkania finałowego, które odbędzie się 13.12.2024 r. w Książnicy Zamojskiej, ul. Kamienna 20 w Zamościu.