5 września 2020 roku o godz. 10.00 na Rynku Wodnym w Zamościu odbędzie się dziewiąta edycja Narodowego Czytania. Lekturą, którą wspólnie odczytamy będzie Balladyna Juliusza Słowackiego. Lektorami będą mieszkańcy Zamościa.

Balladyna to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat powstał na emigracji. Juliusz Słowacki połączył w tym utworze realizm oraz fantastykę. To opowieść o niezdrowej rywalizacji, żądzy władzy i sukcesu za wszelką cenę…

Wydarzenie odbywa się co roku i jest ogólnopolską akcją, podczas której Polacy wspólnie czytają największe dzieła polskiej literatury. Od początku cieszy się wielką popularnością oraz doskonałym odbiorem społecznym. Jednoczy i angażuje różne środowiska – instytucje państwowe, szkoły i organizacje społeczne, osoby życia publicznego, przedstawicieli mediów oraz czytelników.

W poprzednich latach czytaliśmy już takie dzieła jak: Pan Tadeusz Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, Trylogia i Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Lalka Bolesława Prusa, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, a także nowele polskie.

W razie niepogody zapraszamy do Sali Consulatus Ratusza Miejskiego w Zamościu.

Do udziału w narodowej akcji zachęcamy wszystkich zainteresowanych.

WAŻNE: Podczas spotkania obowiązują zasady reżimu sanitarnego.