21 marca, kiedy świętują geodeci, lalkarze i uczniowie – wiadomo Dzień Wagarowicza, obchodzone są również: Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową, Dzień Lasów i Dzień Zespołu Downa. Tego dnia przypada także Światowy Dzień Poezji, dlatego właśnie na ów dzień zaplanowaliśmy w Książnicy Zamojskiej im. Stanisława Kostki Zamoyskiego inaugurację cyklu spotkań pod wspólną nazwą „Czwartki u Stanisława”.

Nasze spotkania wzorowane są na wykładach i odczytach organizowanych w Zamościu w latach międzywojennych. Zatęskniliśmy za klimatem tamtych czasów – mając nadzieję, że to co było dobre uda się przywrócić współczesności. Ówcześni prelegenci m.in.: Michał Marian Pieszko, Stefan Miler, Kazimierz Lewicki czy Ludmiła Madlerowa na stałe wpisali się w historię miasta, tworząc jego kulturalną tkankę. Nie inaczej jest z naszymi gośćmi… Razem tworzymy historię Zamościa. Jesteśmy o tym przekonani.

Pierwszy odczyt pt. „Poeta w przestrzeni miasta. Rzecz o Bolesławie Leśmianie” wygłosił Piotr Linek, nauczyciel j. polskiego, poeta, Animator Kultury Zamościa. Pan Piotr poprowadził nas szlakiem literackich bohaterów wyjętych z twórczości Leśmiana. Znamy tę trasę, ale takiej wędrówki, jak ta w czwartkowe popołudnie, doświadczyliśmy po raz pierwszy. Dotykaliśmy wzrokiem, tego co naoczne i chwytaliśmy uchem, co wypowiedziane, doświadczając jednocześnie niewidzialnego i niesłyszalnego. Meandrowaliśmy pomiędzy leśmianowskimi metaforami próbując kawałka nieba – tu trzeba dodać, że zamojska Cukiernia Słodki Raj – sponsor czwartkowych słodkości mocno wsparła ów błogostan. Brnęliśmy w leśmianowska gęstwę, czytaliśmy świat naocznie, lecz każdym okiem inaczej, by na koniec razem z braćmi doświadczyć, czym jest owo nic za murem. Takiż to świat! Niedobry świat! Czemuż innego nie ma świata? Pytamy za poetą i zapraszamy do lepszego – taką mamy nadzieję – na kolejne spotkanie, które już niebawem.

Otwieramy przed Państwem świat pełen pasji, historii znanej i mniej odkrytej, świat czasów nam bliskich i tak odległych, że nie wiadomo, gdzie i jak głęboko trzeba kopać. W wybrane czwartki bądźcie razem z nami w Książnicy Zamojskiej przy Kamiennej 20, pod najlepszym adresem na świecie. 11 kwietnia o 16.00 tajemnice prof. Wiktora Zina odsłoni przed nami Maria Fornal.

Do zobaczenia!

Piotr Piela

Zobacz galerię