Książnica Zamojska zaprasza na nowy cykl spotkań Czwartki u Stanisława” wzorowanych na wykładach i odczytach organizowanych w Zamościu w latach międzywojennych. Ówcześni prelegenci na stałe wpisali się w historię miasta, tworząc jego kulturalną tkankę. Nie inaczej będzie z naszymi gośćmi… Zapraszamy Państwa do świata pełnego pasji, historii znanej i mniej odkrytej, świata czasów nam bliskich i tego sprzed tysiąca lat. Bądźmy w tym razem w wybrane czwartki w Książnicy Zamojskiej.

Zapraszamy Państwa (18 kwietnia o godz. 16.00, Kamienna 20) na odczyt pt. „Szkice nie tylko piórkiem. Rzecz o prof. Wiktorze Zinie. Wygłosi go etnograf, konserwator zabytków, miłośniczka hrubieszowskiej Zinówki – Maria Fornal. Wstęp wolny.

Maria Fornal – etnograf, pracownik służb konserwatorskich od 1987 roku. W latach 1999-2002 i 2020-2021 kierownik delegatury w Zamościu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. Przez wiele lat szefowa oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, pomysłodawczyni i organizatorka Zamojskich Spotkań Kultur (2003-2011). Przewodnik po Zamościu i Roztoczu. Zasłużona dla Kultury Polskiej (2006), odznaczona Złotą Odznaki Za Opiekę nad Zabytkami (2020). Z jej inicjatywy w 2019 roku rozpoczęto prace przy remoncie Zinówki – rodzinnego domu prof. Wiktora Zina.