28 września 2022 r. o godzinie 16.00 w Książnicy Zamojskiej w Zamościu odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Tematem rozmowy była powieść katalońskiego pisarza Jaume Cabre „Jaśnie Pan”.

      Akcja powieści rozgrywa się w XVIII w Barcelonie. Przedstawia skorumpowany świat polityków, sędziów, prokuratorów oraz obłudę i zepsucie barcelońskiej arystokracji. Świat gdzie władza i pieniądz są wartością nadrzędną. Główny bohater tytułowy Jaśnie Pan cywilny sędzia Trybunału królewskiego Don Rafel Masso i Pujades swoją pozycję zawdzięcza nie błękitnej krwi lecz układom i sprytowi. W tym świecie nie ma miejsca na prawdę i sprawiedliwość. Przekonał się o tym młody poeta Andreu oskarżony o zamordowanie światowej sławy śpiewaczki zwanej Słowikiem z Orleanu

       To powieść uniwersalna. Historię Don Rafela moglibyśmy przeczytać na pierwszych stronach gazet również dzisiaj, podobnie jak historię Andreu. Również dzisiaj znajomo brzmi instrumentalny stosunek do religii, chęć zaimponowania innym za wszelką cenę, rywalizacja na każdym szczeblu władzy, zawiść i obłuda. Prawda o ciemnej stronie ludzkiego charakteru nie wymaga komentarza.

        Język powieści jest wyszukany, pełen metafor, epitetów. Zawiera dużo pikantnych szczegółów.

To powieść o której długo można dyskutować.

Małgorzata Małysza