Tydzień Bibliotek w pełni. 9 maja już po raz trzeci spotkaliśmy się w ramach realizowanego przez Książnicę Zamojską cyklu „Czwartki u Stanisława”. Spotkanie poświęcone było profesorowi Akademii Zamojskiej Bazylemu Rudomiczowi.

Postać Bazylego Rudomicza literata, profesora i rektora Akademii Zamojskiej, ale też wójta i rajcy miejskiego, asesora Zamojskiego Trybunału oraz lekarza, a nade wszystko kronikarza siedemnastowiecznego Zamościa przybliżyła Dominika Lipska, prezes Stowarzyszenia „Turystyka z Pasją”.

Bazyli Rudomicz to wciąż mało poznana postać. Wysłuchaliśmy historii z jego życia znanych tylko niewielkiemu gronu pasjonatów i regionalistów. „Efemeros, czyli diariusz prywatny pisany w Zamościu w latach 1656-1672” spisany ręką Bazylego Rudomicza został wydany w dwutomowej publikacji. Jak się okazuje część jego zapisków wciąż nie została odczytana. Być może zaszyfrowana wiadomość czeka właśnie na Ciebie. Zachęcamy do lektury.

Diariusz, pisany niemal codziennie przez 16 lat, ma niezwykle barwną i bogatą treść. To kronika: życia rodzinnego i towarzyskiego, działalności Akademii Zamojskiej, życia codziennego Zamościa, stanu medycyny w praktyce lekarskiej w Zamościu, sądownictwa zamojskiego, życia religijnego w mieście, dziejów politycznych Polski i ordynacji zamojskiej.

Spotkaniu przy kawie i herbacie towarzyszyły słodkości z Cukierni Słodki Raj. Dziękujemy i zapraszamy na kolejne spotkanie.