CZYTANIE WZMACNIA – w PEŁNI SIĘ Z TYM ZGADZAMY, dlatego  kolejny raz włączyliśmy się w akcję NOC BIBLIOTEK. U nas wydarzenie odbyło  się w piątek 8 października 2021 roku. Poprzez różne aktywności wzmacnialiśmy zarówno umysł, jak i ciało. Podkreślaliśmy korzyści wynikające z czytania. Z naszymi czytelnikami dzieliliśmy się jabłkami i pozytywną energią.

Nie ściemniamy – zaczęliśmy już od 9.30 projekcją filmu: „Operacja Człowiek w czerni”. Po krótkiej przerwie technicznej na film przyszła kolejna ekipa. Od 10.00 na holu dolnym prezentowana była wystawa rękodzieła słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Fantastyczne prace przyciągały odwiedzających tego dnia bibliotekę, obligowały do zatrzymania się na chwilę, potem do rozmów, zachęcały by zostać dłużej i wracać częściej. Po projekcjach filmowych odbywały się „jesienne” warsztaty plastyczne dla dzieci.

Bardzo dużym powodzeniem cieszyła się tego dnia Strefa Piękna. W pięknej strefie od 13.00 do 15.00 przyjmował Dietetyk Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu. Z fachowych porad Pani Marzeny Szwed bardzo chętnie korzystali nasi czytelnicy. Była to doskonała okazja, by zapoznać się z księgozbiorem tematycznym. W godzinach 13.00 – 18.00 w Pięknej Strefie dominowały Panie, ale mieliśmy też kilku odważnych Panów. Porady kosmetyczne, badania skóry twarzy, peeling kawitacyjny, badanie BMI ciała, tłuszcze i tłuszczyki,
a wszystko w oparciu o fachową literaturę i sprawdzone metody. Dzięki Pani Magdalenie Sarzyńskiej z „Baby malują”  nasze czytelniczki, juniorki i seniorki doświadczyły – dotąd niespotkanych
w bibliotece wrażeń. Dzięki uczennicom Zakładu Doskonalenia Zawodowego można było podkręcić fryzurę, upiąć loki, koki…

W Strefie Aktywności o 15.00 Wioleta Kusiak z TOTAL ACTIVE ZAMOŚĆ przeprowadziła trening wzmacniający, ćwiczenia z książką w ręku, a nawet na głowie, czyli jak siedzieć, jak chodzić, jak czytać, żeby nie bolało lub bolało mniej.

Warto czytać i dbać o siebie albo czytać, jak dbać o siebie…

O 16.00 na scenie w holu dolnym wystąpili Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku.  Śpiewano, recytowano i odgrywano skecze. Łączyliśmy pokolenia. Bo to też wzmacnia. Po grupie seniorskiej na scenę zawitała  z  minirecitalem Karina Kowalska – uczestniczka The Voice Kids. Wystąpią również bardzo utalentowane wokalnie Kłos Amelia i Haniecka Zuzanna.

Rozegraliśmy integracyjny turniej BOCCIA. Emocjonujące Endy były wstępem do IGRAszek Zamojskich. Odwiedziła nas zamojska grupa grająca w planszówki w różnych lokalizacjach miasta idealnego jakim jest Zamość. Któż nie lubi grać w planszówki?

Tego dnia polecaliśmy „w ciemno” same pozytywne książki i tylko pozytywne filmy. To była akcja dla odważnych, ponieważ książki i filmy były opakowane i nie było wiadomo, co się wybiera. Wiadome było tylko to, że przesłanie tego co znajduje się w środku jest pozytywne i oczywiście wzmacniające. Do książki dołączona była recepta i zakładka.

W piątkowy wieczór chwytaliśmy w naszej bibliotece światło. Zatrzymywaliśmy je w kadrze i czarowaliśmy dodając SKRZYDEŁ sobie i każdemu, kto sobie życzył.

O 20.00 odbyło się spotkanie autorskie z Robertem Gmiterkiem, poetą, fotografikiem, czarodziejem Roztocza. Na Kamienną, do Zamościa, do Książnicy na noc czarów przybyło naprawdę dużo osób. Bo czymże innym jest biblioteka jak nie oczarowaniem? Czym innym jest jak nie miejscem mocy? W książkach, w literaturze znajdujemy idee, które stwarzają światy i iluminują je. Rozmawialiśmy
o Roztoczańskich Miejscach Mocy, czytaliśmy wiersze naszego gościa i oglądaliśmy jego wyjątkowe zdjęcia.

Serwowaliśmy poza wspomnianymi jabłkami, ściśle związane z książkami kawę i herbatę. Były też ciastka. Nasze Jubileuszowe i Czytelnicze Urodzinowe, przyniósł je jeden z uczestników spotkania. Spotkanie autorskie uznał za świetny prezent urodzinowy.

I to tyle naszych Gwiazd na tę NOC. Zanim skończył się piątek, pojedynczo lub grupami udaliśmy się – każdy w swoją drogę. Jest bowiem tyle dróg, aby każdy iść własną mógł… Wszystkie one bezpiecznie doprowadzą NAS prędzej czy później do biblioteki.

Oczywiście z uwagi na stale rosnącą liczbę zakażeń, zachorowań – pamiętaliśmy o dezynfekcji, dystansie i maseczce i pocieszaliśmy tym, że: CZYTANIE WZMACNIA!

Na koniec jeszcze ciekawostka statystyczna z sieci. Nasz pierwszy post – z 30 września – o tegorocznej NOCY BIBLIOTEK dotarł do ponad 8500 odbiorców, uzyskał ponad 400 aktywności i 23 udostępnienia. To kolejny dowód, ze Czytanie Wzmacnia.

Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli razem z nami w towarzystwie dobrych, mądrych i ciekawych świata ludzi i wartościowych książek spędzić NOC BIBLIOTEK 2021. I już teraz zapraszamy na kolejną edycję.

Piotr Piela