28 października 2020 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem nie odbyło się w formie tradycyjnej, ale online. Trudna sytuacja spowodowana pandemią COVID-19 (SARS CoV-2), która dotknęła świat zmusiła nas do zmian w sposobie realizacji zadania, dlatego właśnie wydarzenie zostało przeniesione do sieci, tak jak inne przedsięwzięcia realizowane przez Książnicę Zamojską w obecnym czasie. Zdrowie naszych Czytelników i nasze własne jest dla nas najważniejsze!
Mimo różnorodnych przeciwności staramy się nie zwalniać tempa. Systematycznie doskonalimy nasze umiejętności, by docierać do odbiorców z ciekawą ofertą. Technologia na przestrzeni ostatnich lat zrobiła ogromny krok do przodu, dlatego możemy pozwolić sobie na kontakt z Wami online. To z pewnością wyzwanie dla nas. Dzięki temu, nasi słuchacze w swoich domach w wygodnym fotelu, z kawą w ręce mogą brać udział w przygotowanych spotkaniach.
Przejdę do konkretów
Moim gościem był MARCEL WOŹNIAK – pisarz, scenarzysta telewizyjny, dziennikarz, biograf Leopolda Tyrmanda (Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka, jak moje życie, 2016), autor kryminałów Powtórka (2017), Mgnienie (2017) i Otchłań (2018) oraz licznych opowiadań. Parę dni przed naszą rozmową ukazała się najnowsza biografia jego autorstwa Tyrmand. Pisarz o białych oczach. To reportaż literacki pisany z pasją, o wielobarwnej postaci – Leopoldzie Tyrmandzie, polskim pisarzu i publicyście, legendzie środowiska artystycznego lat 50. Autor ponadczasowej powieści kryminalnej Zły, która mimo, że wydana została w 1955 roku, do dziś cieszy się uznaniem wśród czytelników. Fascynowała go muzyka jazzowa, na której doskonale się znał.
Marcel Woźniak – autor, który aby dowiedzieć się czegoś więcej wyruszył w podróż za Tyrmandem
Biografia Tyrmanda to opowieść o życiu i twórczości, o skarpetkach, jazzie, komunistycznej Warszawie. Poldek (bo tak mówili na niego najbliżsi) za życia uważany w Polsce za dość kontrowersyjnego artystę, kiedyś niechętnie wydawany, dziś wspominamy go w setną rocznicę urodzin. Atrakcyjności dodaje fakt, że rok 2020 to ROK LEOPOLDA TYRMANDA. To na pewno doskonała okazja, aby
o nim mówić.
I tak samo niezwykły był Poldek Tyrmand. Człowiek nie do podrobienia. Nie wiem, jak można o takim napisać książkę. Myśli pan, że się da?
Takie pytanie skierował do autora Jerzy Przeździecki, przyjaciel Leopolda Tyrmanda.
To się stało! Marcel Woźniak stanął na wysokości zadania i biografia powstała… Pisana z pasją i dokładnością, zawierająca wspomnienia najbliższych, wspominająca również innych kultowych artystów. Rozmawia z żoną i dziećmi i wieloma innymi osobami. To kawał dobrej roboty! Autor nie odpuścił. Pojechał za Tyrmandem za ocean, odwiedził Litwę, Rosję i Niemicy, aby dowiedzieć się jak najwięcej. Szperał w archiwach i gdzie tylko to możliwe – można rzec, że prowadził dochodzenie w tej sprawie. Wszystko scalił w jedną, bardzo interesującą całość i wydał książkę o pisarzu o białych oczach, czyli o Leopoldzie Tyrmandzie.
Dla mnie to nie tylko biografia, to również historia, dokładny opis ówczesnej Warszawy. Dobrze, że jest ktoś taki jak Marcel Woźniak, kto nie pozwala nam zapomnieć o wybitnej postaci kultury powojennej Polski. Obchody Roku Tyrmanda oraz wydanie i promocja Jego biografii na pewno ocali Go od zapomnienia.
Po rozmowie z biografem Tyrmanda i przeczytaniu jego książki przekonałam się, że to postać trudna do naśladowania. Człowiek niepowtarzalny, mający swoje zdanie, a przede wszystkim ponadczasowy.
Cieszymy się, że udało nam się zorganizować to spotkanie, a mnie jest niezmiernie miło, że mogłam rozmawiać o tak ciekawej postaci jaką był Tyrmand. Żałuję tylko, że nie udało nam się spotkać
w Zamościu razem z Czytelnikami. Mam jednak nadzieję, że gdy sytuacja się unormuje, znajdzie się okazja i powspominamy raz jeszcze Poldka z Marcelem Woźniakiem w Książnicy Zamojskiej.
Transmisja spotkania odbyła się dzięki uprzejmości Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Rozmowa dostępna jest na Facebooku Książnicy Zamojskiej. Zachęcamy również do obejrzenia na kanale YouTube Biblioteki.
Po spotkaniu pełnym emocji i wspomnień, już dziś przygotowujemy kolejny DKK w nietypowej formie J Jesteście ciekawi? Więcej już niebawem! Zaglądajcie na naszą stronę i Facebooka.
Serdecznie dziękujemy tym, którzy uczestniczyli w spotkaniu!
Trzymajcie się ciepło!
P.S. Dotarły do mnie głosy, jakoby rozmowa z Marcelem Woźniakiem zainspirowała niektórych do zainteresowania się życiem Leopolda Tyrmanda i sięgnięcia do Jego biografii oraz twórczości.
Karolina Fidler-Niemczuk
Wydarzenie wyświetlone było na Facebooku Książnicy Zamojskiej (tu można obejrzeć ponownie) oraz znajduje się na kanale YouTube Biblioteki. Spotkanie organizowane jest w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.