Zamojska odsłona Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej „Ojce i Dziatki” już za nami. To największa w Polsce impreza promująca czytelnictwo wśród dzieci. Jej organizatorem jest Fundacja Czas Dzieci, natomiast Książnica Zamojska jest partnerem przedsięwzięcia już od 2019 roku.

     Festiwal to wydarzenie międzypokoleniowe. Dla dzieci liczy się rodzina, najważniejsze środowisko wychowania dziecka – to w niej kształtują się pozytywne nawyki i rozwija miłość do literatury.

    17 września 2021 roku w Książnicy Zamojskiej w ramach projektu odbyły się warsztaty dla dzieci. W godzinach 10.00 – 11.30 udział w zajęciach na podstawie serii książek „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki brały dzieci z obniżoną sprawnością manualną – uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zamościu oraz klasa 2a i 2b ze Szkoły Podstawowej nr 10
w Zamościu. Podczas warsztatu dzieci wykonały magiczne drzewo. Polegało to na pomalowaniu podmalówki farbami zapachowymi, następnie przyklejeniu drzewka ze specjalnie splecionego drutu, oraz przyozdobieniu korony drzewa kolorowymi szkiełkami. W przedstawionej pracy wykorzystano materiały o różnej fakturze i rozmiarach stymulujące percepcję dotykową. Dzięki zajęciom dzieci doskonaliły swoje zdolności plastyczne oraz rozwijały wyobraźnię.

W godzinach 12.30 – 14.40 odbyły się warsztaty sensoryczne na podstawie książki „Piaskowy wilk” Asy Lind dla dzieci z niepełnosprawnościami ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zamościu oraz grupy dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 8. Zadaniem uczestników było wyklejenie rysunku wilka. Materiałami wykorzystanymi w pracy były kolorowy piasek oraz klej. Mieszanka kolorów pobudzała dziecięcą wyobraźnię. Następnie prowadząca przeczytała fragment książki, a dzieci słuchały z dużym zainteresowaniem i skupieniem. Warsztaty nie tylko były świetną zabawą dla uczestników, ale także bodźcem do rozwoju zmysłów i chęci poznawania świata.

      Zajęcia przeprowadziły przemiłe Panie Magda i Asia z Fundacji Arete Centrum Edukacji Twórczej w Krakowie.

    Wydarzeniem szczególnym towarzyszącym Festiwalowi jest wystawa prac wybitnego ilustratora Marcina Minora zatytułowana „Baśnie wybrane braci Grimm”, którą można oglądać od 16 września do 17 października w Książnicy Zamojskiej. Wystawa została stworzona z okazji premiery najnowszego wydania baśni Wilhelma i Jakuba Grimmów – wyjątkowego wyboru i przekładu Elizy Kamińskiej, na podstawie II wydania z 1819 roku. Wystawa jest zaproszeniem do świata baśni poprzez sztukę. Baśnie stanowią ogromną wartość w procesie kształtowania osobowości dziecka, oswajają lęki, pomagają zrozumieć coraz bardziej skomplikowany świat, rozbudzić wyobraźnię, ukazać sens życia. Autor oddał artystyczny hołd klasykom poprzez nastrojowe, budzące wyobraźnie prace. Chwilami mroczne, chwilami zabawne, zawsze trzymające w napięciu, niepozwalające na obojętność. Minor rozbudza emocje i ciekawość, a szczęśliwe zakończenia budują w nas pokłady optymizmu.

Do zobaczenia za rok.

Olga Fulara,
Angelika Sarzyńska