Project Description

4 września 2021 roku cała Polska wspólnie, głośno i pięknie czytała dramat Gabrieli Zapolskiej podczas 10. edycji Narodowego Czytania. Z Moralnością pani Dulskiej można było spotkać się
w różnych instytucjach. Akcja odbyła się również poza granicami kraju: m.in. w Rosji, na Litwie, Białorusi, Ukrainie, we Włoszech, a także w Pekinie czy Nowej Zelandii.

I tym razem nie mogło nas zabraknąć, dlatego włączyliśmy się do akcji!

Miała ona dla nas szczególny charakter, ponieważ uroczystość wpisała się w obchody 100-lecia istnienia Książnicy Zamojskiej. We współpracy z Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura
w Zamościu udało nam się stworzyć ciekawe literackie wydarzenie w naszym mieście.

Do celu… bo przecież w ten piękny słoneczny dzień spotkaliśmy się po to, aby wspólnie odczytać jedno z ważniejszych dzieł Gabrieli Zapolskiej Moralność Pani Dulskiej. To tragifarsa, doskonale ukazująca ludzką naturę – piętnuje obłudę i zakłamanie. Pomimo, że utwór został wydany ponad 100 lat temu to temat nadal pozostaje ponadczasowy.

Narodowe Czytanie w Zamościu otworzyły Halina Zielińska – zastępca dyrektora Książnicy Zamojskiej im. S. K. Zamoyskiego w Zamościu oraz Maria Gruszka – starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Zamościu. W czytaniu udział wzięli m.in.: posłowie, przedstawiciele władz samorządowych, instytucji i organizacji społecznych, placówek oświatowych oraz duchowni, a także słuchacze Zamojskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W rolę konferansjerów zapowiadających uczestników wydarzenia wcieliły się: Aneta Bartoszczyk-Trochimiuk – wizytator Kuratorium Oświaty
w Lublinie Delegatura w Zamościu oraz Karolina Fidler-Niemczuk – pracownik Książnicy Zamojskiej im. S. K. Zamoyskiego w Zamościu. Każdy z lektorów otrzymał egzemplarz Moralność Pani Dulskiej, który wręczała oraz stemplowała okolicznościową pieczęcią Narodowego Czytania 2021 – Anna Kalniuk z Książnicy Zamojskiej. W tym roku wydarzeniu towarzyszyła oprawa muzyczna przygotowana specjalnie przez Mateusza Lenarda z Gminnego Ośrodka Kultury w Krynicach. Zachwycił nas swoim głosem i repertuarem!

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Akcja ciągle rozwija się i kwitnie. Od kilku lat, w pierwszą sobotę września wspólnie delektujemy się słowem literackim. Przedsięwzięcie ma piękny cel, którym jest promocja czytelnictwa i klasyki polskiej literatury. Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda zapowiedzieli już, że w przyszłym roku kolejną lekturą będą Ballady i romanse Adama Mickiewicza.

Dziękujemy wszystkim obecnym i już dziś serdecznie zapraszamy do udziału w Narodowym Czytaniu 2022. Do zobaczenia za rok!

Karolina Fidler-Niemczuk