22 września mieliśmy okazję po raz kolejny gościć Marka Szymaniaka – pochodzącego z Krasnegostawu dziennikarza i reportera. Jego poprzednia wizyta w Książnicy Zamojskiej była związana z promocją wydanej w 2018 r. i wielokrotnie nagradzanej książki – „Urobieni. Reportaże o pracy”. Tym razem autor przyjechał do nas porozmawiać o kulisach jego nowej książki „Zapaść. Reportaże z mniejszych miast”.

Na spotkaniu dowiedzieliśmy się dlaczego w swoim reportażu oddaje głos niewysłuchiwanym na co dzień bohaterom – osobom, które postanowiły żyć w niewielkich miasteczkach będących na skraju lub w trakcie zapaści demograficznej i społeczno-gospodarczej. Dyskutowaliśmy na temat ich lokalnych problemów, m.in. o ogromnym bezrobociu, braku mieszkań, niskich płacach, utrudnionym dostępie do opieki zdrowotnej i kultury, pogorszeniu jakości życia, migracji do większych miast i zanieczyszczeniu powietrza, zestawiając to także z sytuacją w naszym mieście. Wiele emocji wywołał wyjątkowo aktualny temat ochrony zdrowotnej.

Dzięki ogromnej i wnikliwej pracy autora poznaliśmy bardzo ważną, bo prawdziwą perspektywę osób, które już opuściły te rodzinne miasteczka, tych zdesperowanych by z wielu powodów wyjechać, a także nielicznych, którzy mimo wszystko chcą zostać i sprawić, by miejsce, w którym żyją stało się lepsze.

Autor bardzo wyczerpująco odpowiadał na nasze pytania o szczegóły wyjazdów do około trzydziestu miast rozrzuconych po całej Polsce, niebywale  trudnych i smutnych rozmów, ale i tych napawających optymizmem, a także o przyczyny samej zapaści.

Bardzo cieszymy się, że Marek Szymaniak pomógł nam przybliżyć ten istotny temat. Mamy nadzieję, że „Zapaść. Reportaże z mniejszych miast” dotrze do jak największej liczby czytelników, a świadomość problemów narastających w tych miasteczkach skłoni samorządowców do zastosowania nowych rozwiązań. Dziękujemy wszystkim za ten cenny czas i zapraszamy na kolejne spotkania autorskie w Książnicy Zamojskiej!

Edyta Gnieciak