Taka Irlandia – FKI w Książnicy Zamojskiej

25 i 26 lutego 2020 r. mieliśmy przyjemność gościć w naszej Bibliotece Justynę Mazurek-Schramm – wiceprezes zarządu Fundacji Kultury Irlandzkiej. Przybyła do Zamościa aż z Poznania, by przybliżyć naszej społeczności historię, kulturę, obyczaje i tradycje Zielonej Wyspy. To był irlandzki czas w Książnicy Zamojskiej, czas który z uśmiechem będziemy wspominać.

Słów kilka o Fundacji Kultury Irlandzkiej.

Powstała w 2003 r. w Poznaniu. Celem Fundacji jest promowanie kultury irlandzkiej w Polsce, poprzez realizowanie imprez masowych, jak i wspieranie indywidualnych projektów.

Co się działo w Książnicy Zamojskiej? Odbyliśmy niesamowitą podróż po Irlandii.

Pierwszego dnia odwiedziły nas dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. E. Orzeszkowej w Zamościu. Wzięły udział w warsztatach poświęconych kulturze i historii Irlandii.

Pani Justyna zainteresowała młodzież swoją prezentacją. Dzieciaki dowiedziały się wielu ciekawostek o kulturze, obyczajach, kuchni czy legendach. Teraz z pewnością każdy obecny na spotkaniu uczeń wie: ilu jest mieszkańców Irlandii, jaką nazwę nadali Wikingowie Dublinowi i co jest godłem kraju. Co ciekawe, jednym z podstawowych dań w tym kraju jest gulasz z baraniny i frytki z octem… Nie kryliśmy swojego zdziwienia. Ponoć są smaczne J Na koniec dziewczynki mogły przymierzyć sukienki, które są tradycyjnym strojem do tańca. Chłopcy natomiast wypróbowali kije i piłki do hurlingu – narodowego sportu, cieszącego się w Irlandii olbrzymim powodzeniem.

A wiecie skąd pochodził Titanic? My już TAK!

Statek został zaprojektowany w Belfaście. W tym mieście znajduje się największe na świecie Muzeum Titanica…

Z czym pierwszoklasiści kojarzą Irlandię? Odpowiedź jest prosta: „Jest dużo koniczyn”

Wokół baśni i legend toczyło się spotkanie z młodszymi dziećmi. Zadawały wiele pytań, były aktywne i ciekawe. Poznały część literatury dziecięcej z Zielonej Wyspy. Pani Justyna opowiadała im legendy m.in. o Olbrzymie, który nazywał się Finn McCool. Przygotowała również zabawę, w której zamieniały się w ślimaki, koziołki, koty i ptaki.

26 lutego 2020 r. – kolejny dzień i kolejne spotkanie z kulturą irlandzką.

Po dość dynamicznym dniu z dziećmi i młodzieżą odbyło się kolejne spotkanie z twórczością irlandzką. Tym razem spotkaliśmy się z dorosłą publicznością w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Klubowicze byli równie ciekawi i głodni wiedzy jak ich młodsi poprzednicy.

Justyna Mazurek-Schramm przedstawiła wykład pt. Seamus Heaney – życie i twórczość, w świecie poezji irlandzkiego noblisty.

Kim był Seamus Heaney?

Był irlandzkim poetą, eseistą i dramaturgiem, uhonorowanym w 1995 r. literacką Nagrodą Nobla. Inspirował się także poezją polskich autorów, m.in. Zbigniewa Herberta. W 1994 roku wydał, wspólne ze Stanisławem Barańczakiem, tłumaczenie na język angielski „Trenów” Jana Kochanowskiego. Heaney wielokrotnie bywał w Krakowie m.in. podczas Spotkań Poetów.

Czy wiecie, gdzie 1 maja 2004 r. miały oficjalne uroczystości rozszerzenia Unii Europejskiej o 10 nowych krajów, w tym Polskę?

Przed rezydencją prezydent Irlandii w dublińskim Phoenix Park. Ciekawostką jest, fakt że Seamus Heaney, odczytał swój specjalnie napisany na tę okazję wiersz.

Dyskusji końca nie było widać… Słuchacze aktywnie brali udział w spotkaniu i mieli wiele pytań o twórczość Seamusa Heaneya. Dzięki Pani Justynie i Fundacji Kultury Irlandzkiej  poznaliśmy bliżej poezję noblisty.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Seamus Heaney życie i twórczość”, dostępna do 28 lutego 2020 r., którą odwiedzający Książnicę Zamojską mogli przy okazji obejrzeć.

Podsumowując:

Odbyliśmy niesamowitą przygodę z kulturą irlandzką. Zainteresowanym zdradzę, że na pewno nasza współpraca z Fundacją Kultury Irlandzkiej na tym się nie skończy. PLANUJEMY DALSZE PROJEKTY!!! Jeżeli tym razem nie było Was z nami, będzie jeszcze okazja.

Karolina Fidler-Niemczuk

 

Warsztaty dla dzieci i młodzieży na temat kultury irlandzkiej – wykład o życiu i twórczości irlandzkiego noblisty Seamusa Heaneya.