Minecraft to kultowa gra, która zawładnęła umysłami wielu graczy. Jest połączeniem gry survivalowej i ogromnego placu budowy w przestrzeni 3D. Rozwija i ćwiczy wyobraźnię, rozbudza kreatywność i umożliwia przeżycie niezwykłej przygody. Obserwując ogromne zainteresowanie grą wśród dzieci odwiedzających Książnicę Zamojską, postanowiliśmy zorganizować konkurs na najciekawszą zamojską budowlę przygotowaną w kwadratowym świecie Minecraft. W ten sposób chcieliśmy wraz z młodymi użytkownikami biblioteki uczcić 440. rocznicę założenia Zamościa. Doskonałą okazją do ogłoszenia konkursu stały się Biblioteczne Spotkania z Historią, zorganizowane w ramach odbywającego się corocznie Zamojskiego Festiwalu Filmowego Spotkania z historią.
20 sierpnia pojawiły się pierwsze informacje o konkursie na stronie internetowej i profilu Facebook biblioteki. Zbuduj miasto idealne w Minecraft – zachęcaliśmy wszystkich fanów gry i pasjonatów historii Zamościa, którzy nie ukończyli jeszcze 18 lat. Projekty konkursowe miały powstać do 25 września. Pierwsze z nich napłynęły już po dwóch tygodniach, zachwyciły nas i rozbudziły apetyty na kolejne ekscytujące pomysły. Efekt końcowy przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Na konkurs nadesłano 18 niezwykle ciekawych prac, przedstawiających różne budowle Zamościa. Okazało się, że uczestnicy najchętniej budowali Ratusz w Zamościu, pojawiła się także Synagoga, kościół katedralny, Rotunda i Książnica Zamojska. Poziom prac był bardzo wysoki i wyrównany, stąd komisja konkursowa, która zebrała się 28 września 2020 r. miała twardy orzech do zgryzienia. Ostatecznie udało się wyłonić zwycięzców. Uhonorowanie laureatów odbyło się 9 października o godz. 17.00 w Galerii Ekslibris Książnicy Zamojskiej w ramach tegorocznej Nocy Bibliotek. Wszyscy, którzy wzięli udział w konkursie otrzymali atrakcyjne nagrody. Dla najlepszych przygotowaliśmy akcesoria dla graczy: zestawy gamingowe, słuchawki z mikrofonem i bezprzewodowe myszki, pozostali otrzymali biblioteczne torby reklamowe oraz maseczki z logo Minecraft. Dodatkową atrakcją tego dnia była możliwość wzięcia udziału w warsztatach chemicznych Pokazy w dobrym klimacie, z których bardzo chętnie skorzystali nasi laureaci.
Zbudowali swoje miasto idealne, pokazali swoją kreatywność i otwartość na nowe wyzwania. Dostarczyli nam wiele radości, sprawili, że spojrzeliśmy bardziej przychylnym okiem na gry, które nie zawsze muszą być stratą czasu, a wręcz przeciwnie, mogą rozwijać wyobraźnię i uczyć nieszablonowego myślenia. Konkurs połączył przyjemne z pożytecznym, przeszłość z teraźniejszością, co zauważyli także rodzice dzieci biorących udział w rywalizacji. Gratuluję, to był fantastyczny pomysł, podczas przygotowywania projektu, syn musiał sięgnąć do historii Zamościa, zobaczyć jak zmieniał się przez lata – usłyszeliśmy od jednej z mam. Warto było! Nauka i zabawa mogą chodzić w parze. Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i już myślimy o następnym.
Barbara Grabowska