IV Biblioteczne Spotkania z Historią WOLNOŚĆ POD SKRZYDŁAMI ANIOŁA DOBROCI

IV Biblioteczne Spotkania z Historią WOLNOŚĆ POD SKRZYDŁAMI ANIOŁA DOBROCI

 

W 2022 roku przypada 80. rocznica masowych wysiedleń ludności Zamojszczyzny (Aktion Zamość) oraz 80. rocznica Bitwy pod Wojdą (30.12.1942) – jednego z pierwszych powstańczych zrywów Zamojszczyzny przeciwko okupantowi niemieckiemu.

IV Biblioteczne Spotkania z Historią odbędą się w dniach 20-21 sierpnia 2022 roku w przestrzeni „Miasta Idealnego” na Rynku Wodnym w Zamościu. Bohaterami tegorocznej edycji są Róża i Jan Zamoyscy oraz Dzieci Zamojszczyzny. Hasło przewodnie wydarzenia „Wolność pod Skrzydłami Anioła Dobroci” nawiązuje do uratowania przed śmiercią przez małżonków Zamoyskich blisko 500 dzieci. Biblioteczne Spotkania z Historią są wydarzeniem towarzyszącym Zamojskiemu Festiwalowi Filmowemu „Spotkania z historią”.

Głównym założeniem projektu jest przypomnienie losów Dzieci Zamojszczyzny, postaci Róży Zamoyskiej „Anioła Dobroci” , która wspólnie z mężem Janem Zamoyskim uratowała od zagłady kilkaset małych istnień. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa tematyczna, koncert muzyczny – „Dźwięki wolności” i akcja charytatywna.  Wydarzenie jest okazją do przybliżenia tragicznych dat w historii Zamojszczyzny – losu dzieci, kobiet i mężczyzn i ich walki o wolność i niepodległość. II wojna światowa, choć coraz odleglejsza w czasie, wciąż bliska jest pamięci osób, które jej bezpośrednio doświadczyły. Uważamy, że kolejnym pokoleniom okres ten powinien być stale przypominany. Wolność bowiem nie jest nam dana na zawsze. Pielęgnowanie wolności to pielęgnowanie pamięci.

W ramach wydarzenia zaplanowano:

 

 

Wydarzeniu będą towarzyszyły:

– kiermasz książki używanej (nie tylko historycznej)

– wystawa na bazie materiałów zgromadzonych przez dr Beatę Kozaczyńską poświęcona Dzieciom Zamojszczyzny.

 

 

 

2022-08-18T11:31:50+02:0016 sierpnia, 2022|Wydarzenia|

Podziel się wiadomością - udostępnij!

Przejdź do góry