23 czerwca 2015 roku na listę produktów tradycyjnych w kategorii gotowe dania i potrawy wpisano Kaczkę po Zamojsku.

Podstawą potrawy jest – jak sama nazwa wskazuje – upieczona, wyluzowana od kości kaczka, nafaszerowana mięsem kaczym i dodatkami smakowymi, w tym śliwkami i orzechami. Tradycja przygotowania potrawy wywodzi się z połączenia kultury żydowskiej i polskiej, a sam przepis – z okolic Zamościa. Głównie w podzamojskiej miejscowości Izbica.

Kaczka po zamojsku, czyli jak? Zaczynamy od usunięcia z tuszki kości, uzyskane mięso drobno posiekamy i łączymy z suszonymi rodzynkami i śliwkami, drobno krojonymi orzechami oraz ziołami. Tak przygotowanym farszem nadziewa się kaczkę i piecze, lekko polewając masłem.
Upieczona kaczka (pasztet) serwowana jest zwykle z małymi placuszkami z mąki, śmietany, jaj i sody. Ponieważ Lubelszczyzna słynie z produkcji owoców, zwłaszcza miękkich, bardzo często jako dodatek do niej podaje się mus malinowy. kaczka-pieczona wcinajpolske.pl Marcin Sikora

Kaczkę po zamojsku przygotowuje się najczęściej w okresie świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy. Wieloletnia tradycja przygotowywania kaczki po zamojsku oraz to, że stanowi ona pewnego rodzaju dziedzictwo kulturowe, zostało także potwierdzone badaniami etnograficznymi. O wyjątkowej wartości tego dania świadczy również przyznanie jej nagrody w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów, który odbywał się w lipcu 2012 r. w Janowcu. Kaczka triumfowała nie tylko w regionalnym etapie konkursu, ale i w finale finałów w Poznaniu, zdobywając zaszczytny, ogólnopolski tytuł Perła 2012 dla najlepszych dań i produktów regionalnych.