Książnica Zamojska im. S. K. Zamoyskiego w Zamościu zachęca do oglądania ekspozycji online – Krzysztof Kamil Baczyński – wystawa z okazji 100. rocznicy urodzin.

Prezentacja dostępna będzie od 15 stycznia 2021 r. na portalach społecznościowych Biblioteki: YouTube, Facebook.

KRZYSZTOF KAMIL BACZYŃSKI (22 stycznia 1921 r. – 4 sierpnia 1944 r.) – ps. Jan Bugaj, Emil, Jan Krzyski, Krzysztof, Piotr Smugosz, Krzysztof Zieliński, Krzyś. Polski poeta czasu wojny, podchorąży, żołnierz Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów. Zginął w czasie Powstania Warszawskiego jako żołnierz batalionu Parasol Armii Krajowej. Najbardziej znane wiersze Baczyńskiego to: Elegia o… [chłopcu polskim], Mazowsze, Historia, Spojrzenie, Pragnienia, Ten czas, Pokolenie, Biała magia, Gdy broń dymiącą z dłoni wyjmę…, Polacy.

W 2021 r. przypada setna rocznica urodzin poety, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli poetów Pokolenia Kolumbów. 27 listopada 2020 r. Sejm ustanowił patronów 2021 r.: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Tadeusza Różewicza, będzie to także rok Konstytucji 3 Maja oraz kard. Stefana Wyszyńskiego.