W 1933 roku nakładem Ministerstwa Komunikacji ukazał się „Atlas Lotnisk Polskich” opracowany w Ministerstwie Komunikacji przy współudziale Wydziału Aerofotogrametrycznego P. L. L. „LOT”. Druk wytłoczono w Zakładach Graficznych W. Cukrzyński i Ska w Warszawie.

W Przedmowie do wydania czytamy, że „Ministerstwo Komunikacji ma na celu dostarczyć szerokim kołom lotniczym tak krajowym jak i zagranicznym dobrych map lotnisk oraz prawdziwych opisów tych lotnisk, niezbędnie potrzebnych każdemu pilotowi dla pomyślnego ukończenia przedsięwziętego lotu”.

Autorzy zaznaczają, że w atlasie znalazło się jedynie 28 lotnisk, tylko tych, które były oddane do ruchu przed 1933 rokiem. Wydawca, czyli Ministerstwo Komunikacji wyrażało przekonanie, „że atlas lotnisk przyczyni się do dalszego rozpowszechnienia lotnictwa oraz stanie się materjałem pomocniczym dla rozwoju sportu i turystyki lotniczej w Polsce”.

Trochę to trwało, ale możemy powiedzieć, po 32. Mistrzostwach Świata w Akrobacji Samolotowej, które odbyły się na lotnisku w Mokrem w 2024 roku, że warto mieć przekonania.

 

Piotr Piela