Już wkrótce, bo 26 września zawita do Zamościa Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej  Ojce i dziatki.
To druga edycja tej największej w Polsce imprezy promującej czytelnictwo wśród dzieci.
Jego organizatorem jest Fundacja Czas Dzieci. Książnica Zamojska jest partnerem przedsięwzięcia.

 

Festiwal to wydarzenie międzypokoleniowe. Dla dzieci liczy się rodzina, to w niej kształtują się pozytywne nawyki i rozwija się miłość do literatury. Niech książki łączą pokolenia i będą pretekstem i inspiracją do ważnych rozmów oraz wspaniale spędzonego wspólnie czasu.

Stworzona przez Fundację idea miast partnerskich przekonuje, że łącząc siły można więcej.

Festiwal wystartował w maju i potrwa do grudnia. Swym zasięgiem objął 10 miast partnerskich: Warszawę, Radom, Wrocław, Opole, Gdynię, Sopot, Lublin, Katowice, Dąbrowę Górniczą. W sobotę 26 września festiwal zawita do Zamościa.

 

PROGRAM FESTIWALU

 

26 września 2020 sobota
10.30-11.30

Nie tylko Wesoły ryjek, Figiel, Psikus i Pan Kuleczka – spotkanie z Wojciechem Widłakiem   

Wiek: 6+

 

Opis spotkania: Wszystkie dzieci kochają Pana Kuleczkę i Wesołego Ryjka! A czy słyszeliście o kawałach jakie wyczyniają dwa chochliki – Figiel i Psikus? Koniecznie przyjdźcie na nasze spotkanie – z pewnością tych dwóch żartownisiów tam nie zabraknie! Nie będziemy jednak tylko żartować – Pan Wojciech chętnie opowie Wam także o swoich innych książkach, w których nie zabraknie poważnych tematów. Postaramy się także odpowiedzieć na pytanie jak działa wyobraźnia i być może przeniesiemy się do mini-teatru.  Bądźcie z nami koniecznie!

 

 

11.30-12.00

Za drzwiami wyobraźni – pokaz filmu o Józefie Wilkoniu w reżyserii Anny Jowity Ciołkiewicz

Wiek: b/o

 

Ilustracja zdaje się być dziedziną pokrewną do filmu, stąd film wydaje się być idealnym medium, by przybliżyć jej arkana szerszej publiczności.

Nasz bohater dobrze rozumie to pokrewieństwo – sam bowiem stoi pomiędzy światem dziecięcej ilustracji, rzeźby, literatury, romansując od czasu do czasu z dziesiątą muzą – tworząc pierwszorzędne scenografie czy plakaty.

Józef Wilkoń tworząc swój baśniowy zwierzyniec równie wprawnie posługuje się piórkiem, co siekierą. Dlatego też jego twórczość stanowi spójną całość, mimo używania przez artystę tak różnych technik.

Spotkania z Józefem Wilkoniem, jest niezwykłą przygodą – i daje unikalną możliwość na wkroczenie w intymną przestrzeń domowego miru, w którym znajduje się skarbnica pomysłów i inspiracji artysty.

Obiektyw kamery zarejestrował intymny świat pracowni Mistrza Wilkonia i magię jego ogrodu. Józef Wilkoń to twórca, który kształtuje tożsamość Polaków na przestrzeni od kilkudziesięciu lat. Jego głos przedziera się przez szum mainstreamowych mediów kształtując kolejne pokolenia wrażliwych na sztukę, młodych ludzi. To twórca ponadczasowy i jego dzieła trwać będą jeszcze długo po nas – przetrwają wojny, kataklizmy i nawałnice, by pewnego dnia wzbudzić w kimś pozytywne emocję lub stać się iskrą, inspiracją, dzięki której kolejne dziecko wybierze płótno, pędzel, lub siekierę – zamiast korporacji.

 

 

 

W dniach 24.09 – 10.10.2020 r. w Książnicy czynna będzie wystawa
„Kotki, liski, tygryski… czytam o wszystkim! – ilustracje Józefa Wilkonia z książki „Pierwsze czytanki dla… „

Wiek: b/o

 

 

 

 

Udział w wydarzeniach, po uprzedniej rezerwacji będzie bezpłatny.

 

 

Rezerwacja jest jak zawsze obowiązkowa pod adresem: rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl

Pełny program Festiwalu W Lublinie i w Zamościu znajduje się na stronie: https://festiwalliteraturydzieciecej.pl