Książnica Zamojska im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu: SŁOWO – OBRAZ – RUCH – PLANETY „Mikołaj Kopernik – Patroni Roku 2023”. Jeśli chcesz się dowiedzieć jakich narzędzi używał astronom do obserwacji nieba, co zawierał jego „Traktat o monetach” albo zadajesz sobie pytanie „Czy Kopernik była kobietą?” przyjdź 4 sierpnia na godzinę 17.00 na Rynek Wodny w Zamościu.

Rok 2023 został ustanowiony przez Senat RP Rokiem Mikołaja Kopernika. Datę powiązano z 550 rocznicą urodzin i 480 rocznicą śmierci polskiego astronoma, który zapisał się w historii jako twórca przełomowej, dla nowożytnej nauki, teorii heliocentrycznej.

W poznawaniu postaci tego wybitnego człowieka pomagać nam będą czytelnicy, przyjaciele i sympatycy biblioteki, m.in. słuchacze Zamojskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Czerwony Koralik” i ,,Słoneczko”. Pojawi się również sam Mikołaj Kopernik. Serdecznie zapraszamy. W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych wydarzenie odbędzie się w bibliotece głównej, ul. Kamienna 20 w Zamościu