Przyszedł na świat 18 maja 1852 roku w Zamościu w zamożnej rodzinie pochodzenia sefardyjskiego. Nazywał się Icchok Lejb Perec, był pisarzem, eseistą, jednym z głównych twórców literatury jidysz, adwokatem i działaczem społecznym oraz opiekunem młodych literatów. Dzieciństwo i młodość spędził w Zamościu. Tu także ukończył świecką szkołę. Zajmował się krytyką literacką i teatralną. Jest autorem dramatu W nocy na Starym Rynku, Opowieści ludowych, Opowieści chasydzkich. Fascynowały go zagadnienia związane z żydowskim mistycyzmem.
22 listopada 2018 roku Książnica Zamojska im. Stanisława Kostki Zamoyskiego, Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego oraz Centrum Synagoga Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego organizowały zamojskie czytanie dramatu Pereca W nocy na Starym Rynku w tłumaczeniu Horacego Safrina.
Całość wyreżyserował Piotr Johaniuk, który też wcieli się w postać Wodzireja. Ponadto wraz z nim, z podziałem na role czytali: Łukasz Trojanowski, Michał Dudziński, Łukasz Izarowski, Ewa Torbicz, Patrycja Twardzisz, Daniel Sabaciński, Zbigniew Pelc, Krzysztof Hałon, a także wychowankowie MDK. Kopia scenariusza sztuki Pereca pochodzi ze zbiorów Książnicy Zamojskiej i została przekazana dzięki uprzejmości Gołdy Tencer, dyrektor Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie.
Icchok Perec zmarł 3 kwietnia 1915 r. w Warszawie.