Oddział Zamojski
22-400 Zamość, ul. Kamienna 20, tel. 84 6271154 w. 27
e-mail: pimbpinstr@wp.pl
Władze Zamojskiego Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich
KADENCJA 2022 – 2026
22 marca 2022 r. podczas Walnego Zjazdu Zamojskiego Oddziału SBP wybrano nowy Zarząd Oddziału na kadencję 2022 – 2026.
Zarząd Oddziału:
Prezydium w skład, którego wchodzą:
Przewodnicząca – Elżbieta STANKIEWICZ
Skarbnik – Agnieszka SZEWCZUK
Sekretarz – Piotr PIELA
Członek – Danuta ZWOLIŃSKA
Komisja Rewizyjna:
Przewodnicząca – Dorota PIASECKA
Członek – Bogdan SZYKUŁA
W Oddziale Zamojskim SBP funkcjonują dwa Koła: Zamość i Sitaniec.
Zarząd Koła ZAMOŚĆ
Agnieszka SZEWCZUK – Przewodnicząca
Marzena ROSIAK – Sekretarz
Teresa SAWCZUK – Skarbnik
Justyna MATYJASEK – Członek
Zarząd Koła SITANIEC
Elżbieta Stankiewicz – Przewodnicząca
Dorota Szwal – Skarbnik
Urszula Tłuczek – Sekretarz
Zamojski Oddział SBP zrzesza obecnie 44 członków. Chętnych do pracy na rzecz bibliotekarstwa zapraszamy do naszej organizacji.
Aktualności i wydarzenia:
Wyjazd studyjny bibliotekarzy Książnicy Zamojskiej i powiatu zamojskiego Warszawa – Sompolno – Gniezno – Poznań – Kórnik
W dniach 29 – 31 października 2023 roku został zrealizowany wyjazd studyjny w ramach projektu Biblioteka Blisko Ciebie, który Biblioteka Publiczna Gminy Zamość z/s w Mokrem realizuje w ramach Kierunku interwencji 4.1. Blisko |Lokalność |Inicjatywy |Społeczność |Kooperacja |Oddolność będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorem konkursu dotacyjnego BLISKO jest Narodowe Centrum Kultury.
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Oddziału w Zamościu podjęło się zorganizowania bardzo ciekawego wyjazdu pod względem merytorycznym z bogatą ofertą kulturalną.
Głównym założeniem szkolenia było odwiedzenie Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu oraz Zamku w Kórniku. Z uwagi na daleką podróż do przebycia, jako pierwszy przystanek obraliśmy Muzeum Narodowe w Warszawie. W niedzielę o godzinie 15.00 wraz z panią przewodnik odbyliśmy niezapomnianą „podróż w czasie”, pod hasłem Arcydzieła, czyli Muzeum Narodowe w pigułce. Zwiedzanie rozpoczęło się od sali muzealnej pełnej artefaktów ze starożytnego Egiptu, w tym sarkofagów i mumii. Później, z zachowaniem chronologii epok, dotarliśmy do dzieł najcenniejszych, dla narodu polskiego, to znaczy: do Bitwy pod Grunwaldem Jana Matejki, prac Stanisława Wyspiańskiego, Artura Grottgera, Olgi Boznańskiej, Witkacego oraz innych przedstawicieli malarstwa, rzeźby, czy sztuki użytkowej, których nie sposób wymienić. Kolejną niezapomnianą atrakcją był spektakl w Teatrze Buffo, musical Metro.
Program następnego dnia przewidywał wiele ważnych miejsc na trasie przejazdu, tak więc Warszawę pożegnaliśmy wczesnym rankiem, by stawić się punktualnie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Sompolno, na obiedzie. W pięknych, zabytkowych wnętrzach byłej synagogi, zostaliśmy serdecznie przywitani przez Panią Dyrektor Katarzynę Janicką i samego burmistrza miasta, Pana Romana Bednarka. Wprowadzono nas w historię obiektu, zakupionego od gminy żydowskiej i kulisy działalności placówki.
Następną biblioteką, do której przyjechaliśmy, z krótką wizytą, była Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, skąd wyruszyliśmy na urokliwy spacer oraz na zwiedzanie słynnej archikatedry pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znanej również jako sanktuarium św. Wojciecha. Miejsce jego pochówku i koronacji pięciu królów polskich – katedra z bezcennymi gnieźnieńskimi drzwiami, na których widnieją sceny z życia św. Wojciecha. W gotyckim wnętrzu kościoła odnaleźć można relikwie świętego w srebrnym sarkofagu.
Do Poznania dotarliśmy o zmierzchu, ale mimo to zdążyliśmy odbyć „wędrówkę” po mieście „Meleksami”. Pięknie oświetlone obiekty historyczne, place i budynki wyłaniały się monumentalnie na tle ciemnego nieba, ozdobione jesiennymi barwami drzew i zieleni miejskiej. Podziwialiśmy między innymi bazylikę archikatedralną Świętych Apostołów Piotra i Pawła, w której wnętrzu złożono szczątki Mieszka I i Bolesława Chrobrego; Bazylikę Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny, zwaną kościołem farnym, która jest jedną z najbardziej okazałych budowli sakralnych w Polsce; ostatnią rezydencję cesarza Wilhelma II – zamek wybudowany w latach 1905-1919; Stare Miasto z ratuszem z XVI wieku i okalające go kolorowe „domki budnicze”, jeden z nielicznych przykładów szeregowej zabudowy targowej (na dole mieściły się sklepy, a na górze mieszkania kupców).
We wtorek udaliśmy się do Biblioteki Raczyńskich, ważnej placówki Polskiej Akademii Nauk. Oddana do użytku publicznego w 1829 roku biblioteka, zgodnie z życzeniem fundatora Edwarda Raczyńskiego, miała udostępniać zbiory, wszystkim mieszkańcom miasta bez względu na pochodzenie. Obecnie jest ona najstarszą i jedną z największych bibliotek publicznych w kraju. Jej zbiory sięgają ok. 2 miliony pozycji, z czego ok. 200 tysięcy to starodruki. Świeżo odremontowany Pałac rodziny Raczyńskich robi imponujące wrażenie, pod względem nowoczesnego wyposażenia, dekoracji, pieczołowicie odrestaurowanych wnętrz oraz przestrzeni. Jest to przykład doskonałego połączenia tradycji z nowoczesnością i chodzi tutaj zarówno o architekturę, jak i samo bibliotekarstwo. Do zabytkowego obiektu dobudowano nowoczesne skrzydło, scalone szklanymi łącznikami, a do futurystycznych przestrzeni włączono stare szafy katalogowe, zabytkowe meble, pamiątki rodowe Raczyńskich. Nawiązane tu zostały również mniej oficjalne, ale bardzo cenne dla nas, kontakty merytoryczne na płaszczyźnie bibliotekarskiej. O godzinie 12 w południe pożegnały nas, na poznańskiej starówce, trykające się koziołki i wyruszyliśmy do Zamku w Kórniku, związanego z rodami Działyńskich i Zamoyskich.
Korzystając z ciepłej jesiennej aury, pobyt w Kórniku rozpoczęliśmy od ogrodów zamkowych – ARBORETUM. Jest to najstarsza i jedna z najbogatszych kolekcji roślin drzewiastych, której historia sięga 1826 roku, kiedy to Tytus Działyński rozpoczął przebudowę ogrodów zamkowych. Prace te kontynuował jego syn Jan Działyński, a ostatni właściciel Władysław Zamojski, zamek wraz z ogrodem oddał narodowi polskiemu. Obecnie pełni on funkcje naukowe i edukacyjne. Niesamowity, wręcz zaskakujący kompleks różnorodnych, mało spotykanych, egzotycznych drzew i krzewów, jesienią robi ogromne wrażenie, poprzez kolorowe liście odbijające przymglone światło. Muzeum Zamek w Kórniku okazało się wspaniałą rezydencją z XIX w., skoligaconych polskich rodów. Fundatorami byli Tytus i Celestyna Działyńscy, po których majątek przejął syn Jan, a następnie w obecnym kształcie pozostawili: Jadwiga z Działyńskich Zamojska siostra Jana, jej syn Władysław i córka Maria. W muzeum zgromadzono wiele pięknych pamiątek historycznych i patriotycznych po znamienitych postaciach, jego mieszkańcach, jest świadectwem wzorowej postawy i przykładem pracy dla ojczyzny.
Niestety nie udało się bibliotekarzom zwiedzić magazynów kórnickich starodruków, ale część kolekcji, bezcennych woluminów była prezentowana w gablotach wystawienniczych.
Pełni wrażeń z wyjazdu szkoleniowego, zainspirowani i zmotywowani do działań w dalszej pracy bibliotekarskiej, wróciliśmy do Zamościa. Może chociaż część pozyskanej w ten sposób wiedzy oraz nasuwających się pomysłów, uda się przenieść na nasze podwórko.
Agnieszka Szewczuk
Zamojscy bibliotekarze z wizytą w Oświęcimiu i Wrocławiu
Od dawna marzyliśmy o wyjeździe do bibliotek nowoczesnych, pięknych, prężnie działających, aby zobaczyć jak inni bibliotekarze przyciągają czytelników, podzielić się swoimi doświadczeniami zawodowymi. Tyle słyszeliśmy o Galerii Książki w Oświęcimiu, o bibliotekach wrocławskich, ale zawsze były problemy, aby tam pojechać. Nasze marzenia nie gasły. Podejmowaliśmy różne próby i w tym roku udało się. Napisaliśmy projekt do ministerialnego programu Partnerstwo dla książki na bogatą ofertę szkoleniową dla naszych bibliotekarzy, w tym także na wyjazd studyjny do bibliotek Wrocławia i Oświęcimia. Projekt uzyskał akceptację i dofinansowanie na zaplanowane działania. Program szkoleniowy połączyliśmy z programem turystyczno-integracyjnym przygotowanym i dofinansowanym przez nasze SBP. Dzięki temu mogliśmy zobaczyć MBP Galerię Książki w Oświęcimiu, Dolnośląską Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu i 3 najnowocześniejsze filie MBP we Wrocławiu: Mediatekę, Centrum Innowacji Przejście oraz Bibliotekę Na Dworcu. Z podziwem obserwowaliśmy nowoczesne rozwiązania architektoniczne i aranżacyjne. Podglądaliśmy inspirujące formy pracy z czytelnikiem i odbiorcą różnorodnych usług bibliotecznych. Wymienialiśmy własne doświadczenia zawodowe i zastanawialiśmy się co moglibyśmy wykorzystać w naszej pracy.
Nie mniej interesująca była część turystyczno-integracyjna. Zwiedziliśmy Panoramę Racławicką, podziwialiśmy egzotyczne zwierzęta w nowoczesnym Afrykarium, no a wieczorem zasiedliśmy w Teatrze Polskim, by uczestniczyć w spektaklu komediowym Mayday w reżyserii Wojciecha Pokory. Zakwaterowanie w centrum wrocławskiej Starówki umożliwiło nam spacery po zabytkowej części miasta, choć szczelnie wypełniony program wyjazdu nie pozwalał na zbyt wiele, ale kilkanaście wrocławskich krasnoludków udało się sfotografować.
Wyjazd studyjny bibliotekarzy z Książnicy Zamojskiej i bibliotek powiatu zamojskiego do Oświęcimia i Wrocławia (26-28 września 2018 r.) zrealizowany został w ramach projektu: „Po wiedzę i bibliotekarską inspirację na Kamienną…”. Projekt dofinansowano ze środków MKiDN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Wyjazd szkoleniowy do Lublina
W dniu 20 listopada 2017 r. Koło SBP Zamość zorganizowało wyjazd szkoleniowy do Lublina. W wyjeździe uczestniczyli bibliotekarze z Książnicy Zamojskiej oraz pow. zamojskiego. Główny celem wyjazdu była wizyta w Bibliotece Multimedialnej BIBLIO w Lublinie.
W BIBLIO zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci, a oprowadzał nas pan Krystian Drozd, pracownik biblioteki. Pan Krystian z pasją opowiadał nam o pracy i o działalności prowadzonej przez placówkę, pokazywał biblioteczne zbiory oraz sprzęt służący do pracy bibliotekarzom oraz użytkownikom biblioteki. Bardzo ciekawie mówił o tym, jak w bibliotece z nowoczesnym, niekonwencjonalnym wystrojem funkcjonuje biblioteka tradycyjna połączona z biblioteką multimedialną. Okazuje się, że świetnie w tym duecie sobie radzą. Każdy człowiek, który przyjdzie do BIBLIO – niezależnie od wieku – znajdzie „coś” dla siebie, a to książkę papierową, a to książkę elektroniczną albo płytę z muzyką, jakiś dobry film, a może grę komputerową lub planszową. Oczywiście informacje, które przekazywał nam pan Krystian nie były nam bibliotekarzom obce, ale i tak mieliśmy mnóstwo pytań związanych z ich pracą i działalnością. Na wszystkie nasze pytania pracownicy biblioteki starali się udzielić wyczerpujących odpowiedzi.
W czasie wizyty odwiedziliśmy także Amerykańskie Centrum Kultury, czyli American Corner Lublin, które działa w bibliotece multimedialnej BIBLIO. Można tu zdobyć mnóstwo informacji o Stanach Zjednoczonych, można korzystać z książek, filmów i gier amerykańskich lub uczestniczyć w kursach językowych.
W trakcie naszego wyjazdu zwiedziliśmy też wystawę na Zamku Lubelskim „Pablo Picasso – wizerunek wielokrotny”. Kurator wystawy fantastycznie przedstawił nam geniusz i postać artysty oraz jego dorobek. W niezwykle interesujący sposób oprowadzał nas po ekspozycji, prezentując grafikę i ceramikę Pabla Picassa. Mieliśmy okazję zobaczyć eksponaty unikatowe, niektóre z nich nigdy nie były w Polsce pokazywane.
Jubileusz 100-lecia SBP. Wyróżnienia dla aktywnych i kreatywnych.
5 października 2017 r. w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie odbyła się Konferencja Jubileuszowa Aktywni i Kreatywni z okazji 100-lecia SBP. Organizatorami konferencji byli: Zarząd Okręgu i Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Lublinie oraz Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego. Zamojski Oddział SBP reprezentowała 10-osobowa delegacja wraz z Danutą R. Kawałko dyr. Książnicy Zamojskiej im. S.K. Zamoyskiego w Zamościu. W programie Konferencji znalazły się wystąpienia: Barbary Budyńskiej nt. Strategii SBP w działalności Stowarzyszenia w l. 2013-2017; Marzeny Cichorzewskiej (Katedra Zarządzania Politechniki Lubelskiej) nt. Międzyorganizacyjnego transferu wiedzy na przykładzie SBP – Biblioteka oraz Jacka Królikowskiego (FRSI) nt. Społecznych efektów czytelnictwa – jak SBP i inne organizacje pozarządowe mogą pomagać w budowaniu wspólnot.
Jubileusz był też okazją do wręczenia nagród i wyróżnień najaktywniejszym bibliotekarzom działającym we wszystkich strukturach SBP. Nagrody przyznali: Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Lublina, Zarząd Główny SBP oraz Dyrektor WBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie.
W gronie nagrodzonych znalazły się też nasze reprezentantki. Grawertony – dyplomy uznania przyznane przez Marszałka Województwa Lubelskiego za pełną pasji i zaangażowania pracę na rzecz upowszechniania czytelnictwa w woj. lubelskim otrzymały: Anna Kalniuk – skarbnik Zarządu Zamojskiego Oddziału SBP, Elżbieta Stankiewicz – sekretarz Zarządu Oddziału i przewodnicząca Koła Sitaniec, Teresa Welcz – była przewodnicząca Oddziału i Koła Sitaniec oraz Danuta Zwolińska – przewodnicząca Oddziału 3. kadencję. Otrzymały one też, przyznane przez Zarząd Główny, honorowe odznaki SBP. Ponadto dyr. Danuta R. Kawałko i Danuta Zwolińska uhonorowane zostały jubileuszowym medalem pamiątkowym wybitym z okazji 110. rocznicy powstania Biblioteki im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.
Wszystkim nagrodzonym koleżankom serdecznie gratulujemy.
Nowoczesne biblioteki publiczne woj. lubelskiego wyjazd szkoleniowy bibliotekarzy Książnicy Zamojskiej i bibliotek pow. zamojskiego
W dniach 5 i 7 czerwca 2017 r. ponad 50 bibliotekarzy miasta i pow. zamojskiego, dzięki inicjatywie zamojskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, w dwóch grupach odwiedzało nowoczesne biblioteki pow. włodawskiego i Chełmską Bibliotekę Publiczną im. Marii Pauliny Orsetti. Podziwialiśmy piękne wnętrza bibliotek zmodernizowanych dzięki środkom finansowym pozyskanym z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Infrastruktura bibliotek w Urszulinie, Wytycznem i Wyrykach. Również funkcjonalne i nowoczesne biblioteki oraz niezwykle urozmaiconą ofertę dla swoich odbiorów zaprezentowali nam bibliotekarze MBP we Włodawie i Chełmskiej Biblioteki Publicznej. Na zakończenie bogatego programu szkoleniowego skorzystaliśmy z atrakcji turystycznej Chełma i zwiedziliśmy Podziemia Kredowe, gdzie spotkaliśmy się z Duchem Bieluchem.
Ach Roztocze, jakie cudne….
18.05.2014 r. Zarząd Koła Zamość SBP z okazji Dnia Bibliotekarza zorganizował wycieczkę do Suśca. Po ulewnych deszczach, burzach i gradobiciu niedzielny poranek powitał nas piękną słoneczna pogodą, która zachęcała do wyruszenia na spacer po susieckich lasach. Wędrówkę rozpoczęliśmy w Rebizantach od spaceru wzdłuż rzeki Tanew podziwiając małe, malownicze wodospady zwane szumami. Następnie idąc leśnym duktem docieramy do pomnika przyrody nieożywionej – wodospadu o wysokości 1,5 m na rzece Jeleń. Po krótkim odpoczynku ruszamy dalej do Suśca.
W Suścu obiad w „Roztoczance”, spacer, lody i wyjazd do rezerwatu „Czartowe Pole”, gdzie kiedyś „jeno czarci hasali”. Kiedyś czarci, a dzisiaj my. Zauroczeni magią tego miejsca pokonujemy ścieżkę dydaktyczno – przyrodniczą zachwycając się wodospadami na rzece Sopot oraz ruinami ordynackiej papierni. I tak dochodzimy do parkingu, gdzie czeka na nas bus, który zabiera nas w drogę powrotną do Zamościa. Po naszej wycieczce pozostały już tylko wspaniałe wspomnienia i oczywiście zdjęcia, które zachęcają nas do dalszych wędrówek po cudownym Roztoczu.
Władze Zamojskiego Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich
KADENCJA 2017 – 2020
Oddziałowy Zjazd Delegatów zwoływany jest, co cztery lata. 27 marca br. podczas walnego Zjazdu Zamojskiego Oddziału SBP wybrano nowy Zarząd Oddziału na kadencję 2017 – 2020.
Zarząd Oddziału:
Prezydium w skład, którego wchodzą:
- Przewodnicząca – Danuta Zwolińska
- Skarbnik – Anna Kalniuk
- Sekretarz – Elżbieta Stankiewicz
- Członek – Marzena Rosiak, Dorota Usidus, Bogdan Szykuła
Komisja Rewizyjna:
Kowal Danuta – przewodnicząca
Piasecka Dorota
Grabczak Joanna
W Oddziale Zamojskim SBP funkcjonują dwa Koła: w Zamościu i Sitańcu.
KOŁO ZAMOŚĆ
Zarząd Koła
Dorota Usidus – przewodnicząca
Dorota Piasecka – sekretarz
Renata Ożgo – skarbnik
KOŁO SITANIEC
Zarząd Koła
Elżbieta Stankiewicz – przewodnicząca
Dorota Szwal – skarbnik
Urszula Tłuczek – sekretarz
Zamojski Oddział SBP zrzesza obecnie 58 członków, co nie oznacza, że nie może nas być więcej. Wszystkich chętnych do pracy na rzecz bibliotekarstwa zapraszamy do naszej organizacji.
Sprawozdanie z działalności SBP o. Zamość w Kadencji 2009 – 2012
Chcesz zapisać się do SBP?
Jeżeli tak, powinieneś wiedzieć, że członkowie Stowarzyszenia dzielą się na: zwyczajnych, honorowych i wspierających.
Członkami zwyczajnymi mogą zostać:
- bibliotekarz lub pracownik informacji naukowej,
- pracownik naukowy instytucji zajmującej się problemami bibliotekarstwa i informacji naukowej,
- studenci i inne osoby związane zawodowo lub naukowo ze sprawami bibliotekarstwa i informacji naukowej.
Członków zwyczajnych przyjmuje zarząd koła na podstawie pisemnej deklaracji kandydata.
Emeryci i renciści zachowują prawa członków zwyczajnych Stowarzyszenia.
Aby zostać członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia należy wypełnić deklaracje członkowską.
Ponieważ do kompetencji Zarządu Oddziału należy przyjmowanie i skreślanie członków zwyczajnych Stowarzyszenia oraz prowadzenie ich ewidencji, wypełnioną deklarację należy złożyć w siedzibie Zarządu Koła lub Oddziału,
Członek zwyczajny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich:
- posiada bierne i czynne prawo wyborcze (może dokonywać wyboru władz Stowarzyszenia lub być wybierany do władz),
- korzysta z poradnictwa, szkolenia i innych form integracji zawodowej,
- uczestniczy czynie w życiu organizacji,
- przestrzega norm i etyki zawodowej,
- regularnie opłaca składki członkowskie.
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich jest organizacją społeczną o charakterze fachowym i naukowym, zrzeszającą osoby związane zawodowo lub naukowo ze sprawami bibliotekarstwa i informacji naukowej. Jest organizacją zrzeszającą bibliotekarzy różnych specjalności, niezależnie od usytuowania biblioteki w strukturze resortowej.
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich wywodzi się z powstałej w 1915 roku w Warszawie Komisji Historii Książnic i Wiedzy Bibliotecznej. W 1917 roku członkowie Komisji powołali Związek Bibliotekarzy Polskich, pierwszą organizację skupiającą bibliotekarzy w kraju odzyskującym niepodległość. Datę tę – rok 1917 – uznajemy za początek funkcjonowania naszego Stowarzyszenia.
Celem Stowarzyszenia jest m.in.: służba na rzecz rozwoju bibliotekarstwa, współuczestnictwo w tworzeniu zasad polityki bibliotecznej, informacyjnej i wydawniczej, ochrona zawodu i troska o warunki jego wykonywania, rozbudzanie aktywności zawodowej, integracja środowiska bibliotekarskiego, oraz kształtowanie i upowszechnianie nowoczesnej myśli bibliotekarskiej.
Z dniem 1 marca 2005 roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich uzyskało status organizacji pożytku publicznego.
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zrzesza ok. 8,5 tys. członków, reprezentujących różne typy bibliotek w całym kraju. Posiadamy, zgodnie z podziałem administracyjnym kraju 16 zarządów okręgów. Zarządom tym podlega 57 oddziałów, w których działają zasadnicze ogniwa pracy członków – koła SBP
Zamojski Oddział SBP działalność realizuje poprzez:
- integrację środowiska bibliotekarzy (organizację wycieczek, spotkań środowiskowych, Dni Bibliotekarza, udział w jubileuszach bibliotek, bibliotekarzy, wyróżnianie i uhonorowanie bibliotekarzy poprzez typowanie do nagród, odznaczeń, dbając o profesjonalną rangę bibliotekarzy)
- inicjowanie i współorganizowanie form kształcenia i samokształcenia bibliotekarzy, sprzyjających rozwojowi i propagowaniu wiedzy i praktyki zawodowej
- prowadzenie działalności wydawniczej (współudział w wydawaniu Bibliotekarza Zamojskiego – czasopisma bibliotekarskiego)
- pozyskiwanie środków pozabudżetowych na działalność statutową SBP.
STATUT STOWARZYSZENIA BIBLIOTEKARZY POLSKICH