14 maja w Książnicy Zamojskiej, w Galerii Ex Libris odbyło się spotkanie z Wiesławem Smykiem – pasjonatem i kolekcjonerem archiwalnej fotografii. To dzięki jego zbiorom powstał wspaniały album „Zamość 1914–1918”.

Uczestnicy wydarzenia mieli okazję usłyszeć o pasji kolekcjonerskiej naszego gościa i dowiedzieć się, jak wyglądała praca nad albumem. Obejrzeli unikalne zdjęcia i pocztówki pochodzące z lat 1914–1918, prezentujące nieznane szerszemu gronu oblicze dawnego Zamościa.

Pan Wiesław wytłumaczył różnice między pocztówką a zdjęciem. Pocztówka pokazuje miejsca znane, rozpoznawalne, natomiast fotografia skupia się na detalach, bocznych uliczkach, scenkach z życia.

Kolekcjoner opowiadał o historiach, które mogą kryć się za zdjęciami i postaciami na nich utrwalonymi. Zdradził, które zdjęcie zajmuje szczególne miejsce w jego sercu, to fotografia przedstawiająca pogrzeb porucznika carskiej armii – Konstantyna Pleszewa.

Nasz gość podzielił się również anegdotami z życia kolekcjonera, m.in. takimi, które zdarzają się podczas licytacji fotografii. Ku radości uczestników Wiesław Smyk obiecał, że w przyszłości pojawią się kolejne albumy.

Na zakończenie głos zabrała Pani Wiceprezydent Zamościa Marta Pfeifer, dyrektor Książnicy Zamojskiej – Piotr Bartnik oraz Pani Iwona Proczka – autorka wstępu do albumu.

Nie zabrakło również pytań od publiczności. Po spotkaniu autor z chęcią podpisywał swój album i wymieniał się spostrzeżeniami z przybyłymi.

Szczególne podziękowania kierujemy do Państwa Joanny i Rafała Sapułów, którzy kolejny raz wspierają nasze wydawnictwa. Choć zawodowo oboje związani są z medycyną (Zamojska Klinika Rehabilitacji), znajdują czas, by angażować się w działania na rzecz upowszechniania kultury. Ich wkład w ochronę dziedzictwa regionalnego zasługuje na uznanie i jest dowodem na to, że wspólna pasja łączy ludzi różnych profesji. Dzięki osobom wrażliwym na słowo możemy realizować kolejne przedsięwzięcia.