Książnica Zamojska zaprasza na szereg wydarzeń zorganizowanych w ramach ogólnopolskiej akcji promowania czytelnictwa „Tydzień Bibliotek”. Akcja jest organizowana od 2004 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Tegorocznym hasłem wydarzenia jest „Biblioteka – miejsce na czasie”.

Spotkania autorskie, lekcje biblioteczne, imieniny patrona, wernisaże to wybrane wydarzenia zaplanowane w „Tygodniu Bibliotek” w Zamościu.

Zaczynamy 7 maja o godz. 9.00 w Filii nr 6 od spotkania autorskiego z bibliotekarką, autorką książki „Tam gdzie mój dom” Marleną Jarosz. O 10.30 w bibliotece głównej pracownicy Książnicy dla sześciolatków z Przedszkola Miejskiego nr 8 przedstawią teatrzyk o Wolumenie oraz wspólnie pokolorują jej wizerunek. Zabawom towarzyszyć będzie maskotka Książnicy Zamojskiej – sowa Wolumena.

8 maja to święto patrona biblioteki Stanisława Kostki Zamoyskiego. O 15.00 w Książnicy Zamojskiej rozpoczną się obchody Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. Z tej okazji przygotowaliśmy wernisaż wystawy kart imieninowych ze zbiorów zamojskiego kolekcjonera Stanisława Rudego oraz prezentację online fotografii Stanisława Orłowskiego. Tego dnia czeka nas podsumowanie czytelnicze roku 2023 (wręczenie odznaczeń, statuetek, dyplomów i podziękowań). Zaplanowano także wykład o patronie, degustację tortu i koncert zespołu „Kapela Niwińskich”. Imieniny patrona, czyli „U Stacha na imieninach” realizowane są w ramach projektu „Biblioteka – z książką w przestrzeni miasta”. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie, Lubelskie Smakuj Życie. Patronat honorowy nad projektem objął Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

9 maja o godz. 10.00 uczniowie zmierzą się z „bibliotecznym escape roomem”, którego bohaterem jest Stanisław Kostka Zamoyski. O 16.00 zapraszamy na odczyt „Bazyli Rudomicz – człowiek renesansu – w barokowym Zamościu”. O XVII-wiecznym kronikarzu Zamościa opowie historyk, przewodnik, prezes Stowarzyszenia „Turystyka z Pasją” – Dominika Lipska.

10 maja uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przy parafii św. Michała Archanioła w Zamościu zapoznają się z historią biblioteki. 13 maja z kolei podopieczni Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – Koło w Zamościu wezmą udział w warsztatach o bibliotece.

13 i 14 maja hetmański gród odwiedzi Ewa Kassala, właściwie Dorota Stasikowska-Woźniak. Pisarka, trenerka, kreatorka akcji społecznych, specjalistka ds. równouprawnienia kobiet i mężczyzn, autoprezentacji i kreowania wizerunku, scenarzystka. 13 maja przy Kamiennej 20 w bibliotece głównej o 16.00 odbędzie się interaktywne show z Ewą Kassalą. Będzie o kapłankach, strażniczkach, wiedźmach, czarodziejkach, czarownicach i królowych, czyli o magii w powieściach autorki. Kolejnego dnia o godz. 10.00 spotkanie autorskie dla młodzieży zaplanowano w filii nr 7 (Mediatece w Zamojskiej Akademii Kultury). Spotkania autorskie z Ewą Kassalą realizowane są w ramach projektu „Biblioteka – z książką w przestrzeni miasta”. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie, Lubelskie Smakuj Życie. Patronat honorowy nad projektem objął Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

15 maja przy Kamiennej 20 o godz. 16.00 zapraszamy na wernisaż wystawy zamojskiego artysty-plastyka Henryka Szkutnika. „Obrazki z życia braci mniejszych”. Wystawę będzie można oglądać do końca czerwca br. O 17.00 w wypożyczalni odbędzie się spotkanie autorskie z zamościanką, nauczycielką religii Czesławą Babiarz, autorką wydanej w 2018 roku książki „Królowa Roztocza” – o Matce Boskiej Krasnobrodzkiej.

W dniach 9 – 11 maja w sieci bibliotek Książnicy Zamojskiej czytelnicy mogą skorzystać z abolicji. Zachęcamy do zwrotu książek.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.