Wielkanoc jest jednym z najstarszych i najważniejszych świąt chrześcijańskich celebrującym misterium paschalne Jezusa Chrystusa: jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. 

Święta Wielkiej Nocy to czas zadumy, wyciszenia duchowego, jak też czas refleksji, radości i nadziei. Czas, kiedy w spokoju w zaciszu domowym możemy spotkać się w rodzinnym gronie, czas ucztowania przy pięknie i bogato zastawionym stole, po uprzednim podzieleniu się święconym jajkiem.

To czas napawający nas optymizmem, dostarczający nam przeżyć, wzruszeń i radości, okres składania sobie życzeń i przesłań w różnorodnych formach.

Wydarzeniom świątecznym towarzyszy ciekawa obyczajowość, w dużej części zrodzona z tradycji narodowych, jak i obrzędów świeckich. Obrzędowość świąteczna stanowiła inspirację dla twórczości artystycznej, która pod koniec ubiegłego wieku bardzo często była przenoszona na pocztówki i karty pocztowe.

Zwyczaj wysyłania życzeń świątecznych w tej formie pojawił się w Europie Zachodniej pod koniec XIX wieku, zaś w Polsce ponad 100 lat temu. Karty i pocztówki są kopalnią wiedzy o minionych czasach, są też uzupełnieniem przekazu narodowych tradycji i świątecznej obrzędowości. Dostarczają nam jednocześnie wielu przeżyć, wzruszeń i wrażeń artystycznych. Zawierają życzenia dla rodziny, znajomych i przyjaciół. Bardzo często wzbogacano je fragmentami lub całymi dziełami malarskimi o tematyce religijnej.

Wyrażam nadzieję, że wystawa zachęci byśmy wśród świątecznych tradycji kultywowali piękny zwyczaj wysyłania sobie kart i pocztówek, tych drobnych pamiątek, które pomimo upływu lat kryją w sobie urok, piękno i radość obdarowywania.

Zamość, Wielkanoc 2023
Stanisław Rudy