Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich Książnica Zamojska im. Stanisława Kostki Zamoyskiego organizuje spotkanie bibliotekarzy z powiatu zamojskiego oraz spotkanie autorskie z Marleną Jarosz, bibliotekarką, autorką zbioru „Starsza Pani spod piątki i inne opowiadania” oraz powieści „Tam gdzie mój dom”, której premierę wydawnictwo Replika zaplanowało na 23 kwietnia.

Bibliotekarze porozmawiają o prawie autorskim. Problematyczne zagadnienia, z którymi pracownicy bibliotek spotykają się w codziennej pracy. Będzie o korzystaniu z licencji, odtwarzaniu muzyki, publikacji zdjęć, organizacji pokazów filmowych. Codzienne wątpliwości rozwieje i objaśni  radca prawny i dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zamość Łukasz Gajdecki. Początek spotkania o 10.00 w Książnicy Zamojskiej. Bibliotekarze odwiedzą też interaktywną wystawę “Wszystko jest liczbą” przygotowaną przez pracowników Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Na godz. 17.00 zapraszamy do Mediateki. Filii nr 7 Książnicy Zamojskiej (Akademicka 8) na spotkanie z Marleną Jarosz i premierę powieści „Tam gdzie mój dom”. Główną bohaterką jest Irena – dziewczyna urodzona w bogatej, zasymilowanej rodzinie żydowskiej, która w wyniku wojny traci wszystko – rodzinę, dom, bezpieczne życie. Kiedy powoli odbudowuje swoje życie, spada na nią kolejny cios – zostaje zmuszona do opuszczenia ojczyzny. Wyrusza więc w samotną drogę, której celem jest Izrael. Wraz z Ireną czytelnik zagląda na przedwojenny targ, bierze udział w przygotowaniach do święta Purim, jest świadkiem wybuchu wojny oraz jej zakończenia, aż wreszcie trafia do Tel Awiwu…

Wydarzenie jest częścią wielomiesięcznego zadania realizowanego pod nazwą: “Biblioteka – z książką w przestrzeni miasta”. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie, Lubelskie Smakuj Życie. Patronat honorowy sprawuje Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. Patronat medialny sprawują Polskie Radio Lublin, Kronika Tygodnia i Nowy Kurier Zamojski.