Jeśli możesz zmierzyć to, o czym mówisz, i wyrazić to w liczbach, wtedy dopiero coś naprawdę o tym wiesz.

lord William Thomson Kelvin (1824–1907)

 

Wszystko… jest liczbą to słowa wypowiedziane ponad 2 tys. lat temu w Krotonie, w szkole greckiego matematyka i filozofa, Pitagorasa. Jednocześnie to tytuł nowej, interaktywnej wystawy w Książnicy Zamojskiej, której autorem  jest doktor Maciej Kluza z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Odwiedzający wystawę mogą stać się w jednej chwili renesansowym malarzem studiującym zasady perspektywy, uczniem Pitagorasa odkrywającym matematyczne zasady tworzenia akordów muzycznych lub geografem poznającym tajniki projekcji kartograficznych, w tym wyznaczanie najkrótszej trasy. Ale to nie wszystko…

Na wystawie można także pobawić się w rozwiązywanie zagadek geometrycznych i topologicznych m.in. przejść raz przez wszystkie mosty w Królewcu. Poznać dowód na twierdzenie Pitagorasa, dowiedzieć się, co to jest trójkąt Pascala, czym są fraktale, a czym grafy nie ucząc się regułek, tylko przeprowadzając eksperymenty. Na ekspozycji pokazano także, że liczyć można inaczej.

Bo matematyka to nie tylko oderwane od rzeczywistości liczby, wzory i rysunki. Matematyki używamy na co dzień – wykonując przelew bankowy, kupując, oglądając film w kinie czy słuchając muzyki. Matematykę łatwo można znaleźć wokół nas.

Na wystawie znajduje się kilkadziesiąt modeli umożliwiających wykonywanie różnych doświadczeń matematycznych.

Interaktywna wystawa ma na celu popularyzowanie wiedzy matematycznej w atrakcyjny i niecodzienny sposób. W szczególności polecana jest matematykom, geografom, muzykom, ale dedykowana jest wszystkim zafascynowanym liczbami…

Wystawa dostępna dla zwiedzających od poniedziałku do piątku od  9.00 do 15.00 w soboty po uprzednim zgłoszeniu co najmniej 3 grup. Czas zwiedzania ok. 60 minut. Koszt udziału w wystawie to symboliczne 2 zł od osoby.

Zapraszamy dzieci i młodzież szkolną z klas IV –VIII oraz szkół ponadpodstawowych wraz z opiekunami w podróż do świata liczb.

Wystawa czynna od 8 kwietnia do 14 czerwca 2024 roku w Książnicy Zamojskiej im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu przy ul. Kamiennej 20.

Zwiedzanie możliwe po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym pod numerem 84 627 11 54 wew. 21

Oficjalne otwarcie wystawy: 5 kwietnia o godz. 14.00.

Wystawa zorganizowana we współpracy z Akademią Zamojską.