Wyobraźcie to sobie: w ciągu dnia słońce pali prawie niemiłosiernie – to jest czas na odsypianie. W cieniu schowana śnię o kolejnych polowaniach. Wschód słońca i zachód słońca to mój czas. W promieniach wstającego lub zasypiającego słońca szukam tego co w Morawach jest najpiękniejsze. W ciągłym niedosycie, wieczorami jesienią popijam Burczak, wiosną jakieś fajne piwo. Może kolejny ranek przyniesie To zdjęcie. A i tak rzeczywistość jest najpiękniejsza.

Ewa BijakAFRP. Urodzona i zamieszkała w Białymstoku. Członek rzeczywisty Fotoklubu RP. Od wielu lat uczestniczy w działaniach  na rzecz fotografii. Członek Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego, Członek Stowarzyszenia Fotograficznego „Przeciw Nicości” im. Mieczysława Wielomskiego,  Członek Ogólnopolskiej fotograficznej grupy twórczej „Art Fokus 13”.
Współorganizator warsztatów fotograficznych, plenerów fotograficznych. Autorka wystaw indywidualnych, współautorka wystaw zbiorowych. Laureatka konkursów i wyróżnień w zakresie fotografii. Interesuje się fotografią krajobrazową, portretową i reportażową.  Otwarta jest też na inne rodzaje sztuk wizualnych.
Poprzez fotografię chce utrwalać piękno, opowiadać, zwracać uwagę na ważne dla niej zjawiska, przedstawiać świat ten bliski i daleki.  „Oto powierzchnia. A teraz pomyślcie, a raczej wyczujcie to, co się pod  nią kryje, jaka musi być rzeczywistość, jeżeli tak wygląda.” Susan Sontag  – O fotografii