Międzynarodowy Dzień Teatru

Zamojskie Studio Teatralne

MAŁA KSIĘŻNICZKA

Scenariusz, reżyseria: Bartłomiej Miernik
Obsada: Martyna Chałas, Kaja Bojarska, Denis Jakubowski, Alicja Stankiewicz, Natalia Szkałuba, Dominika Pietrasz,
czas trwania pokazu: 55 minut, po nim zapraszamy wszystkich widzów do rozmowy
Wstęp darmowy, opłaty dobrowolne do puszki na działalność Zamojskiego Studia Teatralnego
– Nagroda zespołowa “za udaną próbę dotknięcia problematyki wchodzenia w dorosłość i kreacje scenicznych postaci” podczas Lubelskich Spotkań Teatralnych 2023
– Nagroda dla Alicji Stankiewicz “za stworzenie przejmującego portretu Amelii” podczas Lubelskich Spotkań Teatralnych 2023
– Nagroda dla Denisa Jakubowskiego “za rolę Tulipana” podczas Lubelskich Spotkań Teatralnych 2023
– Nagroda Młodzieżowego Jury dla Denisa Jakubowskiego “za najbardziej wyróżniajaca się rolę w spektaklu” podczas Lubelskich Spotkań Teatralnych 2023
– Nagroda dla najlepszego spektaklu Zamojskich Premier Teatralnych 2022.
– Nagroda dla Alicji Stankiewicz podczas Festiwalu Najciekawszych Widowisk Teatralnych woj. lubelskiego (Świdnik 2022).
..

MAŁA KSIĘŻNICZKA to pierwsza premiera Zamojskiego Studia Teatralnego, powstałego w październiku 2021 roku. To również prapremiera adaptacji powieści autorstwa Karoliny Lewestam. Powieść ta oraz nasz spektakl jest z jednej strony odpowiedzią na “Małego Księcia”, w którym dwie postaci żeńskie przedstawiane są zawsze w negatywny sposób, z drugiej strony to próba zmierzenia się z opowieścią o dorastaniu młodej dziewczyny. Wybraliśmy tekst ważny dla naszych młodych aktorów dorastających na Roztoczu. Fascynacja Małej Księżniczki ptakami to fascynacja podróżą, światem, poznawaniem nowego, fascynacja drogą, świadomą dorosłością.
MAŁA KSIĘŻNICZKA to w jakiejś mierze nasz manifest, wyznaczenie kierunku w którym podążać będzie nasze studio. Zamojskie Studio Teatralne założone zostało w październiku 2021 roku przez Bartłomieja Miernika w Zamościu. MAŁA KSIĘŻNICZKA to debiut zespołu, w skład którego wchodzą uczniowie zamojskich i biłgorajskich szkół średnich. Studio jest merytorycznie, osobowo, koncepcyjnie i formalnie związane z warszawską Fundacją Banina, stąd tematyka spektakli krąży wokół tematów ważnych dla młodzieży, trudnych, istotnych społecznie. Studio w założeniu ma być platformą wypowiedzi młodych z tego obszaru Polski, miejscem wolności, otwartości, tolerancji, przystanią dla młodych ludzi szukających swojej tożsamości, ma być miejscem, gdzie znajdują wsparcie i możliwość wyrażenie siebie. Stąd proces powstawania spektakli z założenia jest zespołowy a praca pedagogiczna horyzontalna, gdzie to młody człowiek jest realnym współtwórcą koncepcji spektaklu. Teatr jest środkiem, celem jest rozwój młodego człowieka.
..