Za nami kolejne spotkanie DKK. W jesienne popołudnie 30 października 2024 r. klubowiczki rozmawiały o książce „Nierządnicy żywot atłasowy” autorstwa Jana Ziółkowskiego. To historia burzliwego życia Agnieszki Machówny żyjącej w drugiej połowie XVII wieku. Kobiety pięknej, wyrachowanej, seksualnie niewyżytej, która z wiejskiej chaty trafiła na salony, a salonów na szafot. Obok sensacyjnej fabuły plejada historycznych postaci: Maria Ludwika, Jan Kazimierz, Jan Sobieski, Marysieńka i Jan Sobiepan Zamoyski.
Uczestniczki zastanawiały się jak ocenić postać Agnieszki. Czy była kobietą samotną szukającą miłości, czy awanturnicą? Odpowiedź brzmi – awanturnicą i to nie z musu, ale wyboru. Jednak zaimponować może jej inteligencja i spryt. Ona – Chłopka z Kolbuszowej radziła sobie nie tylko w Zamościu, Zwierzyńcu, Lublinie, Warszawie, ale także w Paryżu, Wiedniu, Rzymie. Majątek zdobyła dzięki aparycji i wenusowskim usługom. Dzieje kobiety to przykład fałszywego wejścia do grupy szlacheckiej, zacierania śladów, zrywanie więzów ze środowiskiem w którym się urodziło i wyrosło.
Agnieszka Machówna za:
Fałszowanie dokumentów.
Wdarcie się do stanu szlacheckiego.
Cudzołóstwo i bigamię skazana została przez sąd na ścięcie. Wyrok wykonano 12 lipca 1681 r.
Drugą postacią wokół, której toczyła się rozmowa to Jan Sobiepan Zamoyski III Ordynat zamojski.
Jego wizerunek na kartach książki ukazany jest w bardzo niepochlebnym świetle. Jawi się jako hulaka, awanturnik, rozrzutnik, pijak. Tymczasem był to zupełnie inny człowiek. Człowiek dbający o dobrostan ordynacji i twierdzy zamojskiej, Doskonały wojskowy. Miłośnik książek i opiekun artystów. Jedna z uczestniczek zasugerowała zapoznanie się z artykułem pani Justyny Bartkowskiej, który pokazuje zupełnie inną twarz Jana Sobiepana Zamoyskiego.
Spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze.
Małgorzata Małysza