Rok 1920 był dla odradzającej się Polski wyjątkowy. Choć z początkiem lutego II Rzeczpospolita zyskała dostęp do morza, to jednak na Śląsku czy Mazurach granice wciąż pozostawały niepewne. Najbardziej dynamiczna sytuacja panowała na wschodzie kraju. W latach 1918-1919 toczyła się wojna polsko-ukraińska o województwa południowo-wschodnie, z kolei lata 1919-1921 to czas zmagań z bolszewicką Rosją o przyszłość całej Polski. Decydujący okres wojny polsko-bolszewickiej przypadł na wspomniany rok 1920 – wydawało się wówczas, że szybko postępujące wojska bolszewickie może zatrzymać tylko cud. W obronę przed najeźdźcami zaangażowali się Polacy ze wszystkich regionów kraju, od świeżo włączonego do Polski Pomorza po Śląsk, od Wielkopolski po Kresy Wschodnie. 13 sierpnia rozpoczęła się jedna z najważniejszych bitew w historii Polski i Europy, określana mianem Cudu nad Wisłą. Starcie zakończyło się 20 sierpnia spektakularnym zwycięstwem Polski, a jego przypieczętowaniem było podpisanie traktatu ryskiego, które nastąpiło już pół roku później, 18 marca 1921 r.

 

„1920” – to ogólnopolski konkurs literacki ogłoszony przez Biuro Programu „Niepodległa”. Jego celem jest uczczenie 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej, stworzenie literackiej panoramy roku 1920 i pokazanie przekroju różnorodnych podejmowanych wówczas działań.

 

 

 

 

Prace zgłaszane do konkursu powinny nawiązywać do wojny polsko‑bolszewickiej 1920 roku, a te najlepiej ocenione przez jurorów staną się podstawą antologii pokazującej jak pisarze widzą czasy Polski międzywojennej.

Organizatorzy konkursu czekają na opowiadania kryminalne, szpiegowskie, a także obyczajowe, czy nawet romanse. Gatunek nie stawia ograniczeń – przyjmowane będą zarówno klasyczne opowiadania, jak i prace stylizowane na reportaże czy listy. Prace mogą być wymysłem wyobraźni autorów, mogą opierać się na prawdziwych wydarzeniach i postaciach, mogą być także zapisem rodzinnych historii. Może być dramatycznie, romantycznie, z dreszczykiem bądź na wesoło.

Ze względu na przypadające w tym roku stulecie Bitwy Warszawskiej, Organizatorzy zachęcają, aby w pracach pojawił się motyw walki o wolność, wojny polsko-bolszewickiej bądź związany z Bitwą Warszawską.

Zgłaszana praca nie może przekraczać objętości 30 000 znaków ze spacjami.

Konkurs jest przeznaczony dla osób, które mają ukończony 16. rok życia a prace należy przesyłać do 15 sierpnia 2020 roku na adres konkurs@niepodlegla.gov.pl.

Organizatorzy przewidzieli nagrody pieniężne: do 10 nagród równoważnych, w wysokości 4 tysięcy złotych brutto każda. Niewykluczone są także nagrody dodatkowe, nieujęte w regulaminie.

Szczegółowe informacje, w tym regulamin znajdują się na stronie o konkursie.