Tradycje lotniczo-technicznego szkolnictwa wojskowego w kraju sięgają roku 1918. Zamość stał się bazą polskiego lotnictwa w 1944 roku. Rozkaz nr 91 Naczelnego Dowódcy WP z 31 października 1944 r. stwierdzał zorganizowanie Dowództwa Lotnictwa Frontu WP z siedzibą w Zamościu. 28 stycznia 1945 r., odbyła się pierwsza przysięga w zamojskiej szkole lotniczej. Od sierpnia 1945 do czerwca 1950 roku szkoła funkcjonowała jako Wojskowa Techniczna Szkoła Lotnicza w Boernerowie k. Warszawy. W kolejnym roku powróciła jednak do Zamościa i od 28 stycznia 1951 r. do roku 1995 występowała pod nazwą Techniczna Szkoła Wojsk Lotniczych. Szkoła funkcjonowała w zamojskich koszarach, na stałe zrosła się z miejskim krajobrazem. Udział reprezentacji szkoły lub jej orkiestry był niemal obowiązkowy w ważniejszych wydarzeniach na terenie miasta i w okolicy. Wykształciło się tu ponad 134 tysiące techników lotniczych.
Do dzisiaj w oku niejednego adepta lotnictwa, kręci się łezka wzruszenia na myśl o zamojskiej Szkole Lotniczej. A oprócz wspomnień pozostały po szkole liczne pamiątki, którym kolekcjonerzy – również zamojscy – nadają nowe życie.

W 2020 roku w holu głównym biblioteki przy ul. Kamiennej można było oglądać Lotniczą Kolekcję Pana Arkadiusza Jakubowskiego z Zamościa. Kolekcję tworzą: wyposażenie pilotów i samolotów, pamiątki lotnicze, zdjęcia, odznaczenia, medale, proporce, foldery, notatki, podręczniki, materiały prasowe. Duża część materiałów ekspozycyjnych związana jest z działalnością Technicznej Szkoły Wojsk Lotniczych w Zamościu (1944 – 1955).

Link

fot. Krzysztof Serafin