Przywilejem lokacyjnym otrzymał Zamość trzy jarmarki: zimowy, wiosenno-letni oraz jesienny. Pierwsze odbyły się już kilka lat po założeniu miasta. Z czasem zamojskie jarmarki zdobyły popularność. Ściągali na nie handlarze z wielu krajów. Na początku XVII wieku bywało tu nawet 400 kupców! Mimo nie zawsze łaskawego wiatru historii, tradycja jarmarków w  mieście idealnym nie zaginęła. Od wielu lat, zwykle na początku czerwca jest organizowany Jarmark Hetmański. Pierwsza impreza pod tą nazwą odbyła się w 1988 r. przy ulicy Lubelskiej. Podobno dużym powodzeniem cieszyły się wówczas deficytowe książki i piwo. Rok później, 25 września, odbył się wędrowny Jarmark Hetmański. Regularnie organizowany jest od 1995 r. Zgodnie z nowa tradycją zwykle odbywa się na Rynku Wielkim. Wydarzenie promuje nasz region i lokalnych przedsiębiorców, a zarazem  przypomina o rocznicy nadania miastu Zamość praw miejskich.

Jarmarkowi towarzyszy Festiwal Produktu Lokalnego odbywający się w pierwszym dniu Jarmarku. Gwoździem imprezy jest konkurs na potrawę  regionalną, w którym udział biorą okoliczni restauratorzy.

Atrakcją Jarmarku są też Targi Sztuki Ludowej. Biorą w nich udział twórcy ludowi z całej Polski, którzy prezentują unikatowe wyroby ludowego rzemiosła. Na jarmarku można zobaczyć także pokazy ginących zawodów. Imprezie towarzyszą Targi Kolekcjonerskie z udziałem kolekcjonerów z całej Polski.

Jarmark Hetmański spełnia też funkcję promocyjno-handlową, gdyż co roku biorą w nim udział handlowcy i firmy z całego kraju, którzy prezentują swoją ofertę i wyroby.

W czasie jarmarku codziennie odbywają się również koncerty zespołów ludowych i kapeli podwórkowych. Organizowane są poza tym zabawy dla dzieci, prezentacje kuglarzy i szczudlarzy. Można posłuchać też koncertów kataryniarza. W godzinach wieczornych na scenie występują znane i lubiane zespoły zawodowe. Z roku na rok jarmark cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród mieszkańców jak i turystów.