Przyszedł na świat 18 maja 1852 roku w Zamościu w zamożnej rodzinie pochodzenia sefardyjskiego. Nazywał się Icchok Lejb Perec, był pisarzem, eseistą, jednym z głównych twórców literatury jidysz, adwokatem i działaczem społecznym oraz opiekunem młodych literatów. Dzieciństwo i młodość spędził w Zamościu. Tu także ukończył świecką szkołę. Zajmował się krytyką literacką i teatralną. Jest autorem dramatu W nocy na Starym Rynku, Opowieści ludowych, Opowieści chasydzkich. Fascynowały go zagadnienia związane z żydowskim mistycyzmem.

fot. Bogusław Pupiec

22 listopada 2018 roku Książnica Zamojska im. Stanisława Kostki Zamoyskiego, Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego oraz Centrum Synagoga Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego organizowały zamojskie czytanie dramatu Pereca W nocy na Starym Rynku w tłumaczeniu Horacego Safrina.
Całość wyreżyserował Piotr Johaniuk, który też wcieli się w postać Wodzireja. Ponadto wraz z nim, z podziałem na role czytali: Łukasz Trojanowski, Michał Dudziński, Łukasz Izarowski, Ewa Torbicz, Patrycja Twardzisz, Daniel Sabaciński, Zbigniew Pelc, Krzysztof Hałon, a także wychowankowie MDK. Kopia scenariusza sztuki Pereca pochodzi ze zbiorów Książnicy Zamojskiej i została przekazana dzięki uprzejmości Gołdy Tencer, dyrektor Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie.

Icchok Perec zmarł 3 kwietnia 1915 r. w Warszawie.

Zestawienie bibliograficzne