Klub od początku działał jako stowarzyszenie. Do rejestru Stowarzyszeń i Związków Urzędu Wojewódzkiego został wpisany 23 października 1976 r. Na pierwszym posiedzeniu założyciele wybrali władze nowego klubu. Prezesem został Władysław Zubala.
Jako pierwsza działalność rozpoczęła sekcja kolarska. Pod okiem trenera Zbigniewa Makary rozpoczęło treningi 31 zawodników.
Sekcja sztangistów początkowo trenowała w Sali gimnastycznej Technicznej Szkoły Wojsk Lotniczych. Druga grupa zorganizowana została przy Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Lubyczy Królewskiej. Zajęcia prowadzili Leszek Bażant i Zbigniew Ziemiński.
Grupę lekkoatletów trenował Janusz Kawałko. Już w pierwszym roku działalności sukcesem zakończył się występ Zygmunta Klimczuka, który wygrał Rejonową Spartakiadę Młodzieży. 30-osobowa grupa łuczników pod wodzą Jana Stempla nawiązała współpracę ze Szkołą Rolniczą, na terenie której prowadzono treningi i skąd rekrutowała się większość zawodniczek. W 1976 r. w klubie powstała również sekcja szachów. Trenerem był początkowo Adam Wójtów, którego w 1977 r. zastąpił Aleksander Nalepa.
W początkowym okresie działalność klubu była finansowana ze składek członkowskich, a w następnej kolejności z dotacji funduszu rozwoju kultury fizycznej, przedsiębiorstw, jednostek spółdzielczych, związków zawodowych i Wojewódzkiego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych oraz środków Totalizatora Sportowego. Klub handlował także materiałami i sprzętem sportowym.
W 1977 r. „AGROS” wzbogacił się o kolejną, szóstą sekcję – jeździecką, prowadzoną przez Annę Marzec. Jej członkowie zajęli się bardziej rekreacją, niż wyczynowym uprawianiem sportu. Cztery lata później z powodu wysokich kosztów utrzymania i braku wymiernych wyników sportowych zlikwidowano tę sekcję.
W pierwszych latach istnienia klubu sukcesy zaczęli odnosić kolarze i łucznicy. Wśród lekkoatletów trenowanych przez Stanisława Jachimczuka, Franciszka Palkę, Stanisława Lisa i Marka Kucharskiego czołówkę stanowili Anna Busko, Zofia Aleksandrowicz i Zygmunt Klimczuk.
W 1981 roku WLKS „AGROS” wzbogacił się o sekcję zapasów, przejętą z Klubu Sportowego „Hetman”. Jej trenerem został Ryszard Radliński. Ważnym wydarzeniem 1984 r. było wybudowanie torów łuczniczych przy hali OSiR w Zamościu. W tym samym roku zabłysnął wielki talent Sławomira Cielicy, w chodzie sportowym.