Zaczęło się od kółka dziennikarskiego, które powstało w maju 2009 roku. Wówczas grupa młodych ludzi brała udział w Programie Integracji Społecznej finansowanego z Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich i po zakończeniu projektu postanowiła kontynuować swoją przygodę z dziennikarstwem. Efektem tego był dwumiesięcznik „Cebulanka”. Był, bo w 2011 r. zamienił się w kwartalnik. Początkowo winieta miała ręcznie malowany tytuł, później rysunek ten został zamieniony na grafikę wektorową (od nr 40 2018/19, zmieniono wówczas także ISSN). Nazwa „Cebulanka” nawiązuje do nazwy potocznej mieszkańców Goraja – Cebularzy, którzy od dawna zajmują się uprawą i handlem cebulą.
„Cebulanka” zawiera m.in. tematy lokalne, aktualności, wywiady, poezję, wieści parafialne, szkolne, humor, recenzje, sondę uliczną. „To już dwa lata jak istniejemy. Przez ten czas zespół redakcyjny przeżywał swoje wzloty i upadki, chwile uniesień i chwile zwątpienia. Jednak postanowiliśmy nie poddawać się. Teraz stanowimy dość liczną, zwartą i dynamiczną grupę, która ma głowy naładowane pomysłami. Na stałe współpracują z nami nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Goraju, pan Jan Kulnianin, od niedawna Regina Smoter-Grzeszkiewicz. Zawsze możemy liczyć na pomoc nauczycieli, urzędników i wszystkich mieszkańców naszej gminy.” – pisała w numerze 11 z 2011 r. redaktor Marta Miszczak (później Miszczak-Najda). Za korektę odpowiedzialna jest Urszula Widz oraz Monika Rożek. Składem zajął się Krzysztof Żyła, zastąpił go Karol Kin. Gazeta była drukowana przez długi czas w biłgorajskiej drukarni Helvetica, potem zajęło się tym częstochowskie Wydawnictwo „Precjoza” i lubelskie AWR „Magic”. Wydawcą „Cebulanki” od 2009 roku jest Gminny Ośrodek Kultury w Goraju (pow. biłgorajski).
Dziennikarzami i fotoreporterami w „Cebulance” byli: Katarzyna Borsuk, Monika Borsuk, Mariola Fiedurek, Patrycja Habza, Anna Kiełbasa, Monika Kondrat, Paulina Król, Magdalena Łukaszczyk, Ewa Malec, Karolina Mareczko, Ewa Mazurek, Magdalena Mękal, Karolina Rybicka, Maria Smyk, Andrzej Szarlip (późniejszy starosta biłgorajski) i Jolanta Zań. W kolejnych latach materiał do kwartalnika zbierali: Nikola Borsuk, Jakub Doliński, Gabriela Duma, Maria Duma, Aneta Dzwolak, Patrycja Gąbka, Aleksandra Golec, Dominika Gorzkowska, Sandra Grzesiak, Julia Jagusztyn, Karolina Lewczyk, Zuzanna Ligaj, Amelia Łukasik, Katarzyna Malec, Kinga Malec, Sandra Misa, Patrycja Mysłowska, Maciej Oleszczuk, Wiktoria Rekiel, Michał Rożek, Julia Stręciwilk, Aleksandra Sulowska, Oliwia Szkołut, Antoni Widz, Damian Wlizło.
Redaktorzy stron szkolnych: Marta Bracho, Krystyna Jasińska, Iwona Rakuś, Jadwiga Widz, bibliotecznych: Urszula Widz i Magdalena Mękal. Za strony samorządowe odpowiada Beata Koszałka.
Do „Cebulanki” pisali „goście specjalni” – Jan Kulnianin (zm. 30.01.2025r.) pisał o historii (m.in. o 100-leciu Bitwy Warszawskiej, wojennej tragedii Borowa). Jego postać wspomina redakcja na łamach ostatniego numeru 59. Artykuły historyczne pisze Regina Smoter-Grzeszkiewicz (m.in. alfabet biłgorajski, frampolski i gorajski).
W swoich zbiorach posiadamy 21 numerów „Cebulanki” (nr 11, 13 z 2011, 25 z 2014, 40 z 2018, 42 z 2019, 43 z 2019/2020, 44, 45 z 2020, 46 z 2020/21, 47 z 2021 do 59 z 2025).
Opracowano na podstawie zbiorów regionalnych Książnicy Zamojskiej
Agnieszka Piela