„Tanew” to również Biłgorajska Gazeta Samorządowa. Kwartalnik Biłgorajski. Ukazuje się w regionie nieprzerwanie od 36 lat. Pierwszy numer ujrzał światło dzienne 15 listopada 1989 r. jako biuletyn Zarządu Oddziału NSZZ „Solidarność”. Dwutygodnik był powielany metodą „chałupniczą”, a redakcji gazety podjęło się kilku pasjonatów. Pismo było także biuletynem Komitetu Obywatelskiego w Biłgoraju.

Na początku lat 90. funkcjonowało jako dwutygodnik, potem miesięcznik. Redagowane przez zespół: Jan Blicharz– redaktor naczelny, Józef Hawryluk, Stanisław Schodziński i Ryszard Złamański. Składem komputerowym zajmował się Zdzisław Lewiczka. Wydawcą miesięcznika była miejscowa rada miejska, dwutygodnika urząd miasta. Pismo drukowano w Biłgoraju Ares-Druk i Zakładzie Małej Poligrafii KUL w Lublinie. W kolejnych numerach do redakcji dołączyli: Mirosław Kita i Stanisław Knapik. Za korektę odpowiadał Henryk Mielniczuk. Redakcja czasopisma zajmowała się m.in. życiem społecznym miasta i gmin w powiecie biłgorajskim. Na łamach prasy zamieszczano porady, komunikaty, korespondencję, ogłoszenia, uchwały, informowano o finansach miasta i budżecie, przedstawiano także relacje i fotoreportaże z wydarzeń oraz treści redagowane przez młodych.

W 1992 roku Nr 4 (54) na środkowych stronach „Tanwi” pojawił się nieregularnik „Trep” – pismo uczniowskie Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju. Redaktorami „Trepa” byli: Beata Zygmunt, Ziuta Buła, Monika Pupiec, Jolka Tujaka, Maria Ważna, Aneta Stefańczyk. W numerze ukazał się m.in. wywiad z członkami zespołu „Róże Europy”. W 1993 roku w nr 7 (75) pojawiła się 4-stronicowa wkładka „Tanew Młodych”. Redaktorem był Mirosław Kita, współpracowali: Dorota Wróblewska, Lidia Oborska, Bogumiła Rapa, Sylwia Sas, Renata Dudek, Dorota Lange, Robert Strus (późniejszy ksiądz proboszcz parafii katedralnej w Zamościu), Magda Jurałowicz. W kolejnych numerach do współpracy dołączyły: Agnieszka Kurek, Agnieszka Karpiuk, Anka Krawczyk, Ewa Pęcka, Monika Nizio, Ewa Ćmiel. „Tanew Młodych” zawierała artykuły m.in. o problemach młodych, relacje z wydarzeń, o ruchu oazowym, sondy, apele i rysunki satyryczne. Robert Strus – ówczesny 17-letni uczeń biłgorajskiego LO w nr 3 z 1993 r. opublikował artykuł „Oprócz wspomnień – pozostało również moje przekonanie” o szkole w Osuchach i akcji konkursowej na najlepszego ucznia i klasę miesiąca.

Od 1995 roku wydawcą „Tanwi” był Biłgorajski Dom Kultury (późniejsze Biłgorajskie Centrum Kultury). Pismo redagował zespół: Marek J. Szubiak – redaktor naczelny, Teresa Pluta i Roman Sokal. Od 1996 roku do redakcji powrócił Ryszard Złamański (był obecny w stopce redakcyjnej do sierpnia 1992 r.). Składem komputerowym zajął się Krzysztof Żyła. „Tanew” drukowana była w Zakładzie Poligraficznym „Helvetica” w Biłgoraju. Gazeta została członkiem Stowarzyszenia Prasy Lokalnej w Polsce (z przerwami, od 2005 stale).

W 2004 roku nastąpiły zmiany: logo gazety i druk na papierze kredowym. Redaktorami byli: Roman Sokal, dziennikarzami Agnieszka Raduj i Joanna Wyrostek. Wydawcą był BCK Zespół Redakcyjny Mediów z dyrektorem Stefanem Schmidtem, główną specjalistką ds. programów Czesławą Borowik i sekretarzem programowym Romanem Sokalem. „Tanew” drukowana była w zamojskiej drukarni Attyla, składem zajął się Jan Ciesielski A.U. Triada. Swoje teksty na łamach gazety publikowali w tym czasie m.in.: Wiktoria Klechowa, ks. Tadeusz Guz, Istvan Grabowski (dziennikarz Słowa Podlasia), Kazimierz Szubiak (nauczyciel, działacz społeczny), Andrzej Czachorowski (nauczyciel, regionalista), Leszek Długosz (poeta), Dorota Skakuj (regionalistka), Piotr Flor (regionalista), Janusz Palikot, Małgorzata Niezabitowska, Henryk Wujec, Barbara Odnous (dziennikarka prasowa), Piotr Wróblewski (dziennikarz radiowy), Halina Olszewska. W tym samym roku „Tanew” stała się miesięcznikiem.

W 2008 roku szefową zespołu redakcyjnego mediów została Gabriela Figura, składem gazety zajął się Jarosław Szozda. Kwartalnik drukowany był w drukarni Szperkowskich w Biłgoraju.

W kolejnym roku (2009) nastąpiła zmiana winiety kwartalnika (logo, nowe hasło: Miasto-Ziemia-Przedsiębiorczość-DobroWspólne-Dziedzictwo-Kultura). W słowie wstępnym od dyrektora Stefana Szmidta czytamy: Nie będziemy kroniką wypadków, czy meandrów wielkiej i małej polityki. Chcemy pełnić misję przypisaną mediom publicznym finansowanym z kieszeni podatnika, czyli Państwa. Do autorów kwartalnika dołączyli: Wiesław Myśliwski, Ernest Bryll, Adam Sikorski (redaktor TVP Lublin), Krystyna Gucewicz, Paweł Śpiewak, Waldemar Rataj, o. Tomasz Dostatni i Czesława Borowik (reportażystka PR Lublin), prof. dr hab. Halina Pelc. Konsultacją redakcyjną przy nr 1 (259) zajął się Janusz Kawałko.

Gazeta od 2009 roku wydawana jest jako Biłgorajski Kwartalnik TANEW. Zmieniła się nie tylko szata graficzna, ale przede wszystkim profil – z biuletynu samorządowego na kwartalnik kulturalno-społeczny. W kolejnych latach do autorów artykułów dołączyli m.in: Stanisława Dzikoń, prof. Jan Adamowski, dr Adam Balicki, prof. Piotr Wojciechowski, Kamil Kabasiński, Piotr Kupczak (poeta i regionalista), Tomasz Karolczak (nauczyciel), Gabriela Figura, por. Witold Dembowski. Składem graficznym zajęli się Jarosław Szozda i Paweł Gałecki.

W 2021 roku zmieniono szatę graficzną kwartalnika. Dyrektor BCK Stanisław Kowalczyk w słowie od redakcji wyraził nadzieję […] że ta gazeta będzie platformą ścierania się i wymiany różnych postaw i różnych poglądów” – taki pisali redaktorzy pierwszego numeru Tanwi […]. Przez wszystkie lata wydawania gazety zmieniali się redaktorzy, autorzy artykułów, częstotliwość gazety i że wciąż jesteśmy dla Państwa miejscem, gdzie spotykają się różne idee i perspektywy patrzenia na świat i że bliżej nam do łączenia ich niż podziału. Nie jest łatwo kontynuować tak podniosłe i ambitne cele, jakie przyświecały osobom, które tworzyły Tanew […], ale chcemy to wyzwanie dla Państwa podejmować z każdym kolejnym numerem. 

Obecnie (zima 2025 r.) do kwartalnika „Tanew” napisali: dr Dorota Skakuj, Michał Kańkowski, Krzysztof Jan Rudy, Piotr Flor, Mariusz Polowy, Marek Szubiak, Aldona Kozak, Halina Ewa Olszewska, dr Adam Balicki i Piotr Wojciechowski. Redakcję tworzą: Joanna Wyrostek – redaktor naczelny i Anita Maińska. Skład graficzny: Robert Łazar. Druk w biłgorajskiej drukarni Helvetica.

Wersje papierowe pisma dostępne są w bibliotece przy Kamienne 20. TANEW jest dostępna elektronicznie (wydania od czerwca 2005 r.) na https://www.bck.lbl.pl/gazeta-tanew

Opracowano na podstawie zbiorów własnych Książnicy Zamojskiej.

 Agnieszka Piela