Styczeń to miesiąc w którym od lat spotykamy się, by zagrać razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Finały tej akcji wpisały się już na stałe do kalendarza imprez i cieszą się niesłabnącą popularnością. Wolontariuszy z charakterystycznymi puszkami możemy spotkać wszędzie: zarówno w dużych miastach, jak i w niewielkich miejscowościach.

Pierwszy raz Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała 3 stycznia 1993 roku. Tematem Finału były choroby serca najmłodszych pacjentów. Zamość gra w Orkiestrze od początku. Pierwszy finał odbył się w oddziale zamiejscowym „Gazety Wyborczej” i choć nie miał specjalnej oprawy, śmiało można zaliczyć go do udanych. W godzinach 10.00-20.00 lokalni dziennikarze w biurze mieszczącym się w jednym z pokoi hotelu „Renesans”, monitorowali imprezę, zdawali relacje na bieżąco oraz… zbierali pieniądze. Mieszkańcy bardzo chętnie włączyli się w akcję. Każdy przychodził nie tylko z pieniędzmi, ale również własną historią. Jak się okazywało, niektórzy darczyńcy mieli w rodzinie osoby z wadami serca, albo musieli pogodzić się ze stratą najbliższych. Wszystkie datki były zapisywane na specjalną listę. Pod koniec dnia uzbierano pełne tekturowe pudełko banknotów i spory worek bilonu. Zgromadzona suma była podobno niewiele niższa od tej zebranej w dużo większym Lublinie!

Ale to jeszcze nie był koniec. W piątek, 8 stycznia w Wojewódzkim Domu Kultury odbył się koncert ph. „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”. Wystąpiło 10 artystów z Zamościa i Tomaszowa Lubelskiego, którzy wspaniałomyślnie zrzekli się swojej gaży. W akcję włączyły się również zamojskie szkoły (m.in. Szkoła Podstawowa nr 6 i II Liceum Ogólnokształcące), organizując kwesty. Duża liczba ofiarodawców zaskoczyła organizatorów. W pewnym momencie zabrakło nawet orkiestrowych serduszek!

W kolejną niedzielę, 10 stycznia, Orkiestra Włościańska zorganizowała specjalny koncert. Cały dochód został przeznaczony na potrzeby fundacji Jerzego Owsiaka. Jak relacjonowała ówczesna prasa, tego dnia zamościanie mogli wrzucać datki również do skrzynek umieszczonych w samochodach Tele-Taxi.

 

Więcej na ten temat w numerach archiwalnych czasopism:
J.Kaw, Wielka Orkiestra wciąż gra, „Tygodnik Zamojski”, 1993, nr 2, s. 4.
jw, hap, as., Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała,  „Gazeta Wyborcza”, 1993, nr 2, dod. Gazeta w Lublinie, nr 2, s. 1.
Mac, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, „Kronika Zamojska”, 1993, nr 2, s. 10.