Koniec maja to dobry czas, by zajrzeć w okolice budynku dawnego carskiego kasyna przy Bastionie VII. Każda inna pora roku jest nie mniej dobra, ale koniec maja ma walory, o których nie trzeba się jakoś szczególnie rozpisywać. Przy wspomnianym budynku od 2014 roku znajduje się Galeria Rzeźby Profesora Mariana Koniecznego. Artysta przekazał ponad dwadzieścia oryginalnych rzeźb do autorskiej galerii, działającej przy Muzeum Zamojskim.

Marian Konieczny urodził się 13 stycznia 1930 r. w Jasionowie k. Brzozowa. Studia artystyczne ukończył na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom uzyskał u prof. Xawerego Dunikowskiego w roku 1954. Od 1958 roku wykładał na Wydziale Rzeźby krakowskiej ASP. W latach 1972-1981 był rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest autorem kilkudziesięciu pomników w Polsce i za granicą, m.in. Bohaterom Warszawy – Nike Warszawska, Pomnika Tadeusza Kościuszki w Filadelfii, Pomnika Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Pomnika Chwały i Męczeństwa w Algierze, Pomnika Bartosza Głowackiego pod Racławicami, Epitafium Królewskiego w Katedrze w Poznaniu, Pomnika Jana Pawła II w Licheniu, Pomnika Konnego Jana Zamoyskiego w Zamościu.

Profesor Konieczny był w latach 1980-89 posłem na Sejm PRL, Kawalerem Krzyża Komandorskiego Odrodzenia Polski z Gwiazdą. Otrzymał też m.in. Złoty Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.
30 maja 2014 roku na Grodzkiej w Zamościu odsłonił tablicę pamiątkową ze swoim nazwiskiem w Alei Sław. Autor spiżowego pomnika hetmana Jana Zamoyskiego, zmarł 25 lipca 2017 roku.