Mieczysław Kosz – pianista i kompozytor jazzowy – urodził się 10 lutego 1944 r. w Antoniówce k. Tomaszowa Lubelskiego, zmarł 31 maja 1973 roku w Warszawie.

W 1949 r. trafił do Przedszkola Zakładu dla Niewidomych w Laskach. W 1952 r. przyjęto go do Podstawowej Szkoły Muzycznej dla Niewidomych przy ul. Józefińskiej w Krakowie. Jako 12-latek, na skutek postępującej choroby, stracił wzrok. We wrześniu 1959 r. rozpoczął naukę w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej w Krakowie. W 1967 dokonał pierwszych nagrań dla Polskiego Radia. Nagrania zapoczątkowały wzrost zainteresowania sztuką ociemniałego pianisty. Współpracował ze znanymi muzykami, m.in. Czesławem Bartkowskim, Jackiem Ostaszewskim, Bronisławem Suchankiem, Januszem Stefańskim i Janem Ptaszynem Wróblewskim. Brał udział w festiwalach Jazz Jamboree i Jazz nad Odrą, zdobywał nagrody w konkursach zagranicznych. W 1968 roku w dniach 23-24 marca odbył się w Wiedniu VII Osterreichisches Amateur Jazz Festival – Trio Mieczysława Kosza zdobyło pierwszą i jedyną nagrodę w kategorii międzynarodowej. 4 maja 1968 r. na III Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym Pianistów Amatorów w Mönchengladbach Kosz zdobywa II nagrodę. Podczas II Festiwal de Jazz Montreux w Szwajcarii odbywającym się w dniach 12 – 16 czerwca Trio Kosza zdobyło III nagrodę. Na festiwalu występowało wielu znanych muzyków, m.in. Bill Evans, Trio z Eddie Gomezem i Jackiem De Johnette, Kwintet Jana Garbarka, Art. Taylor, Mike Westbrook Band oraz Nina Simone.

Dyskografia:

  • New Faces in Polish Jazz (Jazz Jamboree ’69)
  • Reminiscence – 1971
  • Mieczysław Kosz Trio vol.1–2 –1975
  • The Complete Recordings vol.1–2
  • Explastation Randers Audio vol.1–3

Mieczysław Kosz zginął tragicznie, wypadając z okna mieszkania. 31 maja 1973 r. popołudniu przebywał w wynajętym pokoju na III piętrze przy ul. Pięknej 31/37 w Warszawie. Istnieje hipoteza, że było to samobójstwo. Kosz był bardzo samotnym artystą. Zamknął za sobą drzwi w chwili, kiedy cały świat stał przed nim otworem. Ciało złożono na cmentarzu w Tarnawatce.

fot. Agnieszka Piela

31 maja 1982 roku powstał Jazz Klub im. Mieczysława Kosza. Imię pianisty nosi Stowarzyszenie Zamojski Klub Jazzowy im. Mieczysława Kosza w Zamościu. W 2019 roku powstał film biograficzny w reżyserii Macieja Pieprzycy Ikar. Legenda Mietka Kosza. Tego samego roku ukazała się książka Krzysztofa Karpińskiego Tylko smutek jest piękny. Opowieść o Mieczysławie Koszu.