To prawdopodobnie największe uliczne jasełka na świecie. Wszystko zaczęło się od szkolnych jasełek zorganizowanych w 2005 roku w Warszawie na scenie w szkole „Żagle”, prowadzonej przez Stowarzyszenie Sternik. Trzy lata później przeniesiono je na deski warszawskiego teatru Buffo. W kolejnym roku postanowiono zaaranżować jasełka w przestrzeni miejskiej i na ulice stolicy w 2009 roku wyszedł pierwszy Orszak Trzech Króli.
W roku 2011 przyłączyło się 5 innych miast, rok później były to już 24 polskie miejscowości. W 2013 dołączyła zagranica. Zamość włączył się w organizację Orszaku 6 stycznia 2015 r., jako jedno z 330 miejscowości, na 3 kontynentach, w 8 krajach. Podmiotem odpowiedzialnym jest Stowarzyszenie Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu.
Od 2011 roku dzień 6 stycznia jest w Polsce dniem wolnym od pracy. W edycji 2020 Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami blisko 900 miejscowości w Polsce i 18 za granicą. Ten z roku 2021 odbywał się pod hasłem Panu dzięki oddawajmy. Warto też pamiętać, że Orszak nie jest pochodem, procesją liturgiczną, marszem ani paradą – jest orszakiem, barwnym korowodem, który idzie w kierunku Stajenki. Niech więc podąża każdy, który czuje taką potrzebę.