Zamość ma bogate tradycje związane z kulturą sportu. Kto w Hetmańskim grodzie nie słyszał na przykład o Międzyszkolnym Klubie Sportowym „Padwa”? Wiadomość o tym, że miejscowa drużyna piłki ręcznej w sezonie 2018/2019 pojawi się w stawce pierwszoligowców ucieszyła nie tylko zapalonych kibiców. Ale od początku…

W 1948 roku Eugeniusz Hajkowski i Jan Czerkasiuk założyli Międzyszkolny Klub Sportowy „Zamość” na bazie Szkolnego Klubu Sportowego „Zamojski” przy I Liceum Ogólnokształcącym w Zamościu oraz Szkolnego Klubu Sportowego „Olimpia” przy Liceum Pedagogicznym w Zamościu.

Nowo utworzony klub prowadził sekcje: lekkiej atletyki, szermierki, boksu oraz piłki nożnej. Dwa lata później Jan Czerkasiuk utworzył żeńską sekcję piłki ręcznej.

21 października 1964 roku powołano Zarząd Powiatowy Szkolnego Związku Sportowego. Był on jednocześnie organem programującym działalność MKS „Zamość”, który przyjął nazwę Międzyszkolny Klub Sportowy „Padwa”.

W latach 70. i 80. klub umacniał swoją pozycję za sprawą sukcesów podopiecznych. Piłkarze ręczni w 1978 roku z Centralnych Igrzysk Młodzieży przywieźli brąz. Trzy lata później drużyna MKS Padwa zdobyła w Płocku tytuł wicemistrzowski w mistrzostwach Polski juniorów.

Znakomicie radziły sobie także zawodniczki trenujące akrobatykę sportową. W 1982 roku Izabela Margol i Anna Mazur zostały wicemistrzyniami Polski w dwójkach kobiet, podobnie jak Jolanta Mazur i Elżbieta Litwin.

W 1995 roku klub oddzielił się od struktur Szkolnego Związku Sportowego, uzyskał osobowość prawną i od tego czasu działa jako samodzielne stowarzyszenie.

Wiosną 2016 roku zamojska drużyna szczypiornistów, będąca wtedy w trzeciej lidze, podjęła próbę awansu na wyższy szczebel rozgrywkowy i ten cel zrealizowała. Duży wpływ na ten sukces miała ogromna popularność, jaką cieszyły się występy „Padwy” wśród miejscowych kibiców. Pozytywna, nawet rodzinna atmosfera połączona z pasjonującym widowiskiem sportowym serwowanym przez piłkarzy, okazała się kluczem do sukcesu. Frekwencja rosła wraz z kolejnymi zwycięstwami drużyny, a w Zamościu zapanowała moda na sport w wydaniu drużynowym. W tym roku pozostaje wszystkim kibicom trzymać kciuki za swoją drużynę i wierzyć, że „Padwa” będzie jeszcze przez długie lata dostarczać emocji sportowych na najwyższym poziomie.

 

Więcej o historii  klubu  http://padwazamosc.pl