Pierwsze próby wprowadzenia oświetlenia ulicznego w Zamościu miały miejsce w połowie XIX wieku. Po interwencji Wielkiego Księcia Konstantego przed obiektami wojskowymi zainstalowano latarnie olejowe. W miniony wiek XX Zamość wkroczył bogatszy o latarnie naftowe i naftowo-żarowe, które oświetlały główne ulice i co ważniejsze place. Elektryczne żarówki pojawiły się w Zamościu latem 1911 roku. Pierwszym „oświetlonym” obiektem był Hotel Centralny.

4 lutego 1918 roku Rada Miejska podjęła decyzję o wprowadzeniu w Zamościu oświetlenia elektrycznego. Oczekiwania były dość duże. „Głos Zamościa” z 1919 roku uspokajał mieszkańców Po bytności w Zamościu komisji międzyministerialnej rozeszły się pogłoski, że gmach, w którym urządzana jest elektrownia miejska, ma być miastu odebrany i że wstrzymano roboty dalsze. Po zaciągnięciu informacji od pana Burmistrza wyjaśniamy, że pogłoski nie mają podstaw, gdyż gmach elektrowni odebrany nie będzie. (…) Burmistrz oświadczył, iż stan robót, przy ustawianiu maszyn pozwala przypuszczać, iż elektrownia będzie w stanie dawać światło jeżeli nie w końcu  października, to w początkach listopada. W 1919 r. uruchomiono w Zamościu elektrownię. Dość szybko doceniliśmy tę formę „oświecenia”. A jak dobrze pójdzie, zaprowadzić elektryczność (zniesioną z racji usuniętych nareszcie słupów telegr., które szpeciły Ogród), aby czasami ci wszyscy, których upaja widok kwiatów w sztucznem słońcu, plusk i szmery fontanny, koncerta żab u stawku, a nawet ponury głos puchacza w nocnej martwocie — mogli nasycić ducha poezji i uroku późnym wieczorem – pisał Stefan Miler w „Gazecie Zamojskiej” z 23 maja 1929 roku. Z prądem jednak trzeba ostrożnie. 29 IV b. r. na placu ćwiczeń garnizonu wojskowego w pobliżu wsi Wysokie został zabity mieszkaniec tejże wsi Jan Charczuk, który dotknął zerwany przewód elektryczny informowała „Gazeta Zamojska” z 2 maja 1929 roku.

W 1958 roku powstał Zakład Energetyczny Zamość. W 1997 roku ZE Zamość S.A. zmienił nazwę na Zamojska Korporacja Energetyczna S.A., która uzyskała koncesję na wytwarzanie ciepła, przesył i obrót energią elektryczną. Od 2010 roku dotychczasowa spółka PGE Zamojska Korporacja Energetyczna S.A. otrzymała nazwę PGE Obrót S.A. Oddział z siedzibą w Zamościu. W 2019 roku odbyła się XI edycja akcji czytelniczo-edukacyjnej Czytam i rysuję z energią organizowanej przez Książnicę Zamojską przy wsparciu PGE Dystrybucja S.A. Oddział Zamość.