13 grudnia obchodzony jest Dzień Księgarza. Warto nie tylko na tę okoliczność przypomnieć zamojskich księgarzy i ich księgarnie. Począwszy od tej z przełomu XVI i XVII wieku będącej początkowo zamojską filią  krakowskiej księgarni Zacheusza Kesnera z pracownikiem, a następnie samodzielnym księgarzem (od 1608 roku) Janem Policjuszem, po XIX-wieczną Chaima Dawida Szyfmana, który urodził się w Zamościu w 1828 r. Był księgarzem i „literatem hebrajskim”. Od 1868 r., przez trzydzieści pięć lat, w kamienicy przy Rynku Wielkim (ul. Staszica 31) prowadził księgarnię. Mały sklepik z artykułami piśmiennymi i książkami przekształcił w duży sklep, w którym sprzedawał książki, gazety i zabawki. Przy księgarni znajdował się ręczny warsztat drukarski, w którym drukowano wizytówki. Dawid Szyfman także pisał. Jego korespondencje z Zamościa zamieszczał tygodnik „Izraelita”. Jest autorem opublikowanej w 1879 roku „Ody do Zamościa”, w której napisał, że „powietrze zamojskie czyni mądrym”. Na fotografii Jana Bułhaka, widać szyld księgarni Szyfmana przy ulicy Staszica 31.

Przy księgarni znajdował się ręczny warsztat drukarski w którym drukowano wizytówki. W 1903 r. po śmierci ojca księgarnię przejęli synowie: Izrael i Abram. Rok później zarząd księgarni przekazali siostrze Marii Herszzon (Gerson?). Po 1905 roku i złagodzeniu przepisów o cenzurze, wyrażono zgodę na umieszczanie dwujęzycznych szyldów, Szyfmanowie na księgarni od frontu umieścili napis po polsku. Napis po rosyjsku był widoczny tylko od wewnątrz.

                  

Do tego wspomnieć należy Księgarnie Salomona Goldmana, Lucjana Kąpickiego przy której działała także wypożyczalnia książek, księgarnię Icka Majera Kestenberga, Księgarnię Polską braci Pomarańskich, aż po Grażynę Furmańczuk (zmarłą w 2009 roku) i współczesnego księgarza, mecenasa kultury, Leśmianofila Sławomira Bartnika współzałożyciela Księgarni im. Bolesława Leśmiana funkcjonującej jako Księgarnia „Szkoła Życia” i również nieistniejącej już Księgarni Efemeros na Rynku Wielkim. W ostatnich latach na uwagę zasługują: Krzysztof Bielecki właściciel księgarni Trio z Roztocza, również wydawca książek oraz księgarnie przy Zamenhofa, Żeromskiego, Grodzkiej i Staszica.