Zamojski Festiwal Książki to ważne dla Książnicy Zamojskiej i mieszkańców Zamościa wydarzenie, organizowane od 2011 r. Ma na celu promowanie książki oraz rozbudzanie potrzeb czytelniczych wśród wszystkich grup wiekowych i społecznych. Przedsięwzięcie skierowane jest do miłośników książek ale nie tylko, także do ludzi niebędących uczestnikami życia literackiego. Służy jednej z podstawowych misji biblioteki, jaką jest zapewnienie lokalnej społeczności jak najszerszego dostępu do kultury słowa.
Pierwsza edycja Zamojskiego Festiwalu Książki miała miejsce w dniach 11 – 12 maja 2011 roku i odbywała się ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, pod hasłem przewodnim Biblioteka zawsze po drodze. Nie mijam – wchodzę. Jubileuszowy 10. Zamojski Festiwal Książki odbywał się od 24 do 26 września 2020 r. pod hasłem: Książka drogą do wyobraźni. Ubiegłoroczna odsłona nawiązywała do obchodów Roku Hetmana Stanisława Żółkiewskiego, jednego z najwybitniejszych wodzów w dziejach oręża polskiego. Podkreślała jego związki z założycielem Zamościa Janem Zamoyskim. Akcentowała 440. rocznicę podpisania aktu lokacyjnego Zamościa.

W ramach festiwalu tradycyjnie już miały miejsce m.in.: spotkania z historykami, pisarzami. Pojawili się blogerzy i youtuberzy. Doskonaliliśmy nowe technologie. Nade wszystko jednak spotykaliśmy się z naszymi Czytelnikami. Galę 10-lecia zakończył koncert Lubelskiej Federacji Bardów. XI edycja Festiwalu odbywała się pod hasłem „Kalejdoskop kulturalny” i była realizowana w dniach 15 – 17 oraz 19 czerwca. Została eksperymentalnie wzbogacona o Dzień Regionalny. Była to edycja połączona z obchodami Jubileuszu 100-lecia istnienia biblioteki publicznej w Zamościu. A przed nami kolejne Festiwale, mamy nadzieję, że znajdujecie Państwo czas, by uczestniczyć.