9 lutego 2010 roku w Napa, Napa County, California, USA zmarła Dorothy Lee Stamps Hansen poetka i dziennikarka urodzona 30 lipca 1925 r. Mineral Wells, Palo Pinto County, Texas, USA. Pomysłodawczyni i prowadząca program „Dotty Hansen’s Hi-Time”. Emitowany w KGO od 1952 do 1957 roku, nagrodzony statuetką Emmy za doskonałość artystyczną i techniczną. Wśród znanych gości znalazły się legendy rozrywki m.in.: Louis Armstrong, Dave Brubeck, Ella Fitzgerald, Duke Ellington, czy Mickey Rooney.

Poetka przyjechała do Polski z delegacją KBWE, w czerwcu 1991 roku odwiedziła Zamość po raz pierwszy. Zakochała się w mieście. Rok później wróciła i zamieszkała na dłużej. Przez pewien czas prowadziła w Starej Bramie Lubelskiej razem z Urszulą Bentkowską Międzynarodowy Salon Artystyczny. „Tygodnik Zamojski”, R. XIII, nr 17 (647) z 23 kwietnia 1992 roku na stronie 9 opublikował jej wiersz.

Bezpieczna w Zamościu

Jeśli zapragnę czuć się bezpieczna
przyjadę do Zamościa
żeby zamieszkać na Starym Mieście
przy Rynku Wielkim
nikt nie będzie wspinał się na szczyt moich schodów
aby mnie skrzywdzić lub zabrać
moje tu w starym Zamościu.
Tatarzy stąd zawrócili,
Szwedzi nie zdołali wejść
Niemcy i Rosjanie byli
Ale już odeszli.
Zamość pozostał bezpieczny
W swoim renesansowym uroku
Dla sztuki i dla muzyki
By rozkwitać
Więc myślę, że wrócę
I zostanę w moim gnieździe
Pod dachem mego domu
Na Rynku Wielkim
W Zamościu.

Dorothy Lee Stamps Hansen jest autorką 3 tomików wierszy Cedar Berries, Afryka dla mnie i W śnieżną noc w Zamościu. Jej utwory są zapisem wrażeń zebranych podczas wielu podróży po świecie.